Çavuşoğlu: YPG, Fırat'ın doğusuna geçmezse hedef olur

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,"YPG'nin açıkladığı ve ABD'nin söz verdiği gibi, YPG Fırat'In doğusuna geçmezse hedef olur" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollandalı mevkidaşı Bert Koenders ile yaptığı ortak basın topantısında yaptığı açıklamada,"YPG'nin açıkladığı ve ABD'nin söz verdiği gibi, YPG Fırat'In doğusuna geçmezse hedef olur" dedi.

Celabrus ve Afrin'in doğusunda başlatılan operasyonların amacının bölgeden IŞİD'i temizlemek olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Minbic'te esasen Arapların yaşadığını ve burayı terk etmek zorunda kalan insanların yerleştiirilmesi gerektiğini ifade ederek,"Burada YPG'nin, hem ABD'nin söz verdiği gibi hem de kendilerinin açıkladığı gibi bir an önce Fırat'ın doğusuna geçmesi gerekiyor, geçmediği taktirde hedef olacaktır" dedi.

Küçük bir kuvvetle IŞİD'in kontrol ettiiği şehirlerden çıkarıldığını belirten Çavuşoğlu,"Yıllardır biz bunu söylüyoruz, sadece hava operasyonuyla DAEŞ'i yenmek mümkün değil, kara operasyonuyla birlikte hem Suriye'den hem Irak'tan temizleriz." dedi.

Başka ülkelerin Türkiye'de yaşananlarla ilgili demokrasi dersi verdiklerini hatırlatan Çavuşoğlu, "Başka ülkeler Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye çalışırken iç siyasete karışmak olmuyor. Avrupa'da yaşayan Türklerle ilgili biz düşüncelerimizi dile getirdiğimizde iç işlere karışmak oluyor, böyle saçma bir anlayış olamaz" ifadelerini kullandı.