PDK-Bakur: Amaç Kürtleri Rojava’da durdurmak

PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, Türkiye’nin Cerablus Operasyonu’yla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, asıl hedefin Kürtlerin Rojava’da almaya yakın olduğu statüyü engellemek olduğunu söyledi.

PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, Türkiye’nin Cerablus Operasyonu’yla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, asıl hedefin Kürtlerin Rojava’da almaya yakın olduğu statüyü engellemek olduğunu söyledi.

Uluslararası kamuoyunun operasyona sessiz kalmasına ilişkin de PYD’yi eleştiren Bucak, operasyona sessiz kalınmasının, PYD’nin tekçi ve şiddeti esas alan politikaları olduğunu savundu.

 “Operasyonun amacı Kürdlerin statü elde etme ihtimali”

PDK-Bakur Genel Başkanı Sertaç Bucak, Türkiye’nin Cerablus operasyonuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Bucak, Suriye’de başlayan ayaklanmanın Kürtlerin statü elde etmesi için önemli bir eşik olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin başlattığı “Fırat Kalkanı” operasyonunda asıl hedefin bu statüyü engellemek olduğunu söyledi. Bucak, “Hükümet yetkililerinden gelen açıklamalara baktığımızda niyetin DAİŞ’ten çok Kürd şehirlerinin birleşmesini sağlayacak, Cerablus koridorunun kapatılması olduğu sonucuna varıyoruz” dedi.

“Yıkarız dediğiniz KBY şimdi en iyi komşunuz”

Türkiye’ye bu yanlış siyasetten vazgeçmesi çağrısında bulunan PDK-Bakur Başkanı Bucak, “Suriye ve Güneybatı Kürdistan’da DAIŞ gibi barbar, terörist bir komşunuz olacağına, Kürtlerle komşu olmayı tercih edin. 20 yıl önce ‘yakarız, yıkarız’ dediğiniz Kürdistan Bölgesi şuan en iyi komşunuz” dedi.

“Sıkıntıların asıl nedeni tekçi ve şiddet esaslı politilar”

 Demokratik Birlik Partisi (PYD) yetkililerine de seslenen Bucak, Rojava’da yaşanan sıkıntıların asıl nedeninin PYD’nin tekçi ve şiddeti esas alan politikaları olduğunu savundu.  PYD’nin ENKS Başkanı Îbrahim Biro’yu gözaltına alarak, sınır dışı ettiğini hatırlatan Bucak, “Arap parti ve örgütlerine gösterdiğiniz hassasiyeti neden Kürt kardeşlerinize göstermiyorsunuz?  Bu anlayışınız Kürt halkı ve Kürdistan sevdasına hizmet etmiyor. Türkiye’nin Kürdistan’a olası bir müdahalesine karşı çıkan uluslar arası güçler, neden Cerablus Operasyonu’na sessiz? Bunun nedeni sizin tekçi ve şiddeti esas alan politikanızdır” ifadelerini kullandı.

PYD yönetimine 3 öneri

Kürtlerin Rojava’da kalıcı bir statüye sahip olması için PYD yönetimine 3 öneride bulunan Sertaç Bucak, önerilerini şöyle sıraladı:

  • 11 Temmuz 2012’de imzalanan PYD, TEV-DEM ve ENKS arasında ortak siyasal ve askeri işbirliğini öngören Hewlêr mutabakatını;
  • 2 – 22 Ekim 2014’de aynı amaçla imzalanan Duhok anlaşmasını hayata geçirmelerini,
  • DAIŞ’e karşı savaşta başarılarını ispatlamış ve onlarca şehit vermiş Roj peşmergelerinin Güneybatı Kürdistan’a geçerek ülkelerini tüm tehditlere karşı savunmalarına olanak sağlanmalıdır.