Kalın: ABD PYD'den desteğini çekmeli, ÖSO desteklenmeli

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yeterli desteği görmesi halinde hem IŞİD hem Rejimle savaşabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yeterli desteği görmesi halinde hem IŞİD hem Rejimle savaşabileceğini söyledi.

Kalın, Daily Sabah Gazetesi'inde bir yazı kaleme aldı. Kaleme aldığı yazıda Suriye'de yaşananlar ve Celabrus operasyonundan bahseden Kalın, Suriye'de YPG'nin desteklenmemesi gerektiğini belirterek, ABD'nin PYD'ye veridiği desteği geri çekmesi gerektiğini söyledi. OSÖ'nun kısa sürede Celabrus'u adığına dikkat çeken Kalın, yeterli destek verilmesi halinde ÖSO'nun hem IŞİD hem de Rejim'e karşı savaşabileceğini savundu.

Türkiye'nin desteklediği ÖSO'nun Celabrus'a girmesiyle, 'YPG’nin DAEŞ'e karşı savaşabilen tek unsur olduğu' efsanesinin de çöktüğünü yazan Kalın, "PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG’ye destek veren ABD'ye de çağrı yapan Kalın, "Amerikalılar PYD/YPG’yi destekleme politikalarından vazgeçmeli ve YPG’ye verdikleri desteğin Suriye’de toplumsal ve etnik uyuma zarar verdiğini görmeli" dedi.

Yazıda ayrıca Türkiye’nin, PKK ve Batı’daki destekçilerine karşı Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacağını ve sınırlarında bir "terör devletçiği" kurulmasına asla izin vermeyeceği ifade edildi.

Yazının ilgili kısmı şöyle:

"Darbenin engellenmesinin üzerinden altı haftadan az bir zaman geçmesine rağmen Türkiye, Fırat Kalkanı Harekâtı'nı düzenleyerek Cerablus’u DAEŞ terör örgütünden aldı. Operasyon, DAEŞ ve YPG de dâhil olmak üzere tüm terör örgütlerini Türkiye’nin sınırlarından temizlemektir. Öte yandan daha önce yapılan anlaşmaya göre Münbiç’i terk etmesi ve Fırat nehrinin doğusuna çekilmesi gereken PYD ve silahlı kanadı YPG, DAEŞ tarafından bırakılan bölgeleri kontrol altına almak ve daha çok toprak kazanmak çabasındadır. Suriye’nin toprak bütünlüğünü PKK propagandası ve Batı’daki destekçilerine karşı koruyan Türkiye, hiçbir zaman PKK tarafından kontrol edilen bir devletçiğin sınırlarında kurulmasına izin vermeyecektir. Türkiye’nin Suriye Kürtleri ile, tıpkı Türkiye ve Irak Kürtleri gibi, hiçbir sorunu olmadığı açıkça ifade edilmelidir. Ancak Kürtlere zulüm ve ölüm sunarken vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize saldıran PKK ile bir sorunumuz var. PKK ve PYD, Suriye’deki savaşı de facto bir terör devleti kurmak için utanmazca istismar etmektedir. Türkiye buna izin vermeyecektir.

Özgür Suriye Ordusu’nun Cerablus’a girmesi ve bölgeyi DAEŞ teröristlerinden temizlemesi, YPG’nin DAEŞ’e karşı etkili tek güç olduğu efsanesini tamamen yıktı. Fırat Kalkanı Harekâtı, ılımlı Suriye muhalefetinin yeterli desteği görmesi halinde hem DAEŞ hem de Esad rejimi ile savaşabileceğini ve Suriye’yi terörden temizleyebileceğini gösteriyor. Bu çerçevede Amerikalılar PYD-YPG’ye destek politikasını terk ederek PYD’ye verdikleri desteğin Suriye’nin toplumsal ve etnik uyumuna zarar verdiğini görmelidir."