Mesrur Barzani: 27 bin kilometrekarelik alanı IŞİD’den temizledik

Kürdistan Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IŞİD’in Musul’da çok zayıfladığını ve otoritesini kaybetmeye başladığını belirterek, “27 bin kilometrekarelik alanı IŞİD’den temizledik” dedi.

Kürdistan Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani, IŞİD’in Musul’da çok zayıfladığını ve otoritesini kaybetmeye başladığını belirterek, “27 bin kilometrekarelik alanı IŞİD’den temizledik” dedi.

Amerikan ABC News kanalına konuşan Mesrur Barzani, gündemdeki Musul operasyonuna dair önemli açıklamalarda bulundu. Barzani, “IŞİD örgütü çok vahşi bir örgüt. En ufak hata bir felakete yol açabilir. Ancak Musul halkının kentin IŞİD’den kurtarılacağına dair umudu büyük. Aldığımız bilgilere göre Musul’da halk, IŞİD’in silah ve cephane depolarını hedef almış” diye konuştu.

Barzani, Irak ordusuna Şiilerin hakim olmasının Musul operasyonunda yaratacağı etki ile ilgili olarak da şunları söyledi: ‘‘İlk önceliğimiz Musul’un IŞİD’den temizlenmesi, kentin nasıl yönetileceği konusu sonra gelir. Musul’un güvenliği çok önemli. Ninowa Vilayeti sınırları içerisinde Kürd, Arap, Hristiyan, Sünni ve Şiiler olmak üzere çok farklı etnik ve dini topluluk yaşıyor. Tüm etnik ve dini kesimler operasyonda ve sonrasında idari sistem içerisinde rol sahibi olmak istiyor. Bundan dolayı başta Irak hükümeti, koalisyon devletleri ve Kürdistan Yönetimi ortak bir görüşe varmalı. Musul’un nasıl idare edileceğine dair görüşmeler yapılmalı. Her kesim kurulacak sistemi onaylamalı.’’

'Anlaşma olursa Kürdler Musul merkeze girebilir'

Taraflar arasında anlaşma olması halinde peşmergenin Musul kent merkezine kadar operasyonlara dahil olabileceğini belirten Barzani, “Eğer Irak hükümeti, Kürdistan Yönetimi ve koalisyon güçleri anlaşırsa Kürdler Musul merkeze girebilir. Kürdler bölgede jeopolitik bir konuma sahip. 27 bin kilometrekarelik bir bölgeyi IŞİD’den temizledi. Ancak kendi sınırlarımız dışındaki bir bölgeye girmemiz için siyasi bir mutabakata ihtiyaç var. Yoksa bölgede hassasiyet yaratabilir” ifadelerini kullandı.

 Mesrur Barzani, “Musul IŞİD’den temizlendikten sonra örgüt tekrar kendini bu kentte örgütleyebilir mi?” şeklindeki soruya da ‘‘Bu, Musul’un IŞİD’den kurtarılması ardından nasıl idare edileceğine dair plana bağlı bir konu. Umarım herkes Musul kurtarıldıktan sonra tüm bileşenlerin barış ve huzur içerisinde yaşamasının önemini anlar’’ yanıtını verdi. (Kaynak: BasNews)