Pentagon: SDG Fırat'ın doğusuna geçti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Minbic’de YPG öncülüğündeki SDG'nin asıl bölümünün Fırat Nehri'nin doğusuna çekilme taahhüdünü yerine getirdiğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Minbic’de Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içinden bölgenin yerlisi bazı güçlerin direniş cepheleri ve el yapımı patlayıcıların temizlenmesine yönelik operasyonlar yürüttüğünü savundu ve YPG öncülüğündeki SDG'nin asıl bölümünün Fırat Nehri'nin doğusuna çekilme taahhüdünü yerine getirdiğini söyledi.

Peter Cook, Pentagon'daki basın toplantısında "Sahada gördüğümüz, SDG'nin Fırat'ın doğusuna çekilme taahhütlerini yerine getirdiğidir. Minbic’de bazı direniş cepleri, temizlik operasyonları var. Hâlâ halledilmesi gereken el yapımı patlayıcılar var. O bölgenin yerlisi olan ve orada bulunan bazı SDG güçleri bu operasyonları yürütüyor. Ama asıl SDG güçleri Fırat'ın doğusuna gitti ve sözlerini tuttu. Anladığım kadarıyla YPG de bu güçler arasında" dedi.

Bölgeden gelen haberlere göre ÖSO tarafından ele geçirilen YPG'ye ait yerlerde PKK ile bağlantısını kanıtlayan belgeler bulunduğunun hatırlatılması üzerine Cook, bu haberleri görmediğini söyledi:

"Tekrar söyleyeyim. SDG'nin bize verdiği sözleri tuttuğuna inanıyoruz. Sahadaki yerel güçlere verdiğimiz desteği uzun uzun konuşmuştuk. Bu karmaşık bir durum. Türkiye ile de doğrudan neler olup bittiğini konuştuk. Sahadaki yerel ortaklarımızla da durumu konuştuk. Faaliyetleri hakkında kendi görüşlerimizi ve endişelerimizi aktardık ve asıl hedefin DAEŞ olduğunu söyledik. Tüm koalisyon ortakları ve üyelerinin odak noktasının bu olmasına çalışacağız."

'Mühimmatı dikkatli takip ediyoruz'

ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki ortaklarına sağladığı silah desteği hatırlatılan ve "Bunların YPG/PYD ya da PKK'nın eline geçmediğinden nasıl emin olabiliyorsunuz?" sorusu karşısında Cook, şu cevabı verdi:

"Böyle bir şey olduğuna dair herhangi bir işaret yok. Bu gruplara mühimmat sağladığımızı biliyorsunuz. Bu mühimmatın nereye gittiğini çok dikkatlice takip ediyoruz. Bizimle mutabakat yapanlar buna uymazsa bizden bir daha malzeme alamazlar. Bunu başından beri açıkça söyledik."

"Çabalarımızı artırdık"

Cook, "Ortaklarımızın ve koalisyon üyelerinin endişelerini gidermeye yönelik çabalarımızı artırdık. Durumun hassasiyeti ve önemi nedeniyle bunlar daha önce yaptıklarımızın da ötesinde" dedi.

Türkiye ile ABD arasında bir süredir bazı sorunlar olduğu, şu anda askeri ilişkilerin ne durumda bulunduğuna ilişkin bir soru üzerine Cook, şunları söyledi:

"Türkiye sağlam bir NATO müttefiki ve koalisyon üyesidir. Uzun yıllardır işbirliğimiz sürüyor, iyi bir tarihi geçmişimiz var. Bu bağların geçmişte olduğu gibi güçlü sürmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bazı hassasiyetlerle ilgili zorluklar bulunuyor ve bunu anlıyoruz. Bu endişeleri gidermek için Türkiye ile çalışıyoruz."

Rusya'nın Adnani'ye yönelik saldırı düzenlediği iddiası

Bu arada Cook, Halep yakınında öldüğü ileri sürülen IŞİD sözcüsü Ebu Mahummed Adnani'ye yönelik saldırıyı Rusya'nın düzenlediğini destekleyecek bilgileri bulunmadığını söyledi. Cook, saldırıyı ABD öncülüğündeki koalisyonun gerçekleştirdiğini ve bunun sonuçlarının değerlendirildiğini bildirdi.

Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Adnani'ye yönelik saldırıyı Rusya'nın düzenlediğini belirten Rusya Savunma Bakanlığının Facebook sayfasındaki açıklamasına dair soruları yanıtladı.

Cook, "Rusya'nın Adnani'ye yönelik saldırı düzenlediği iddiasını destekleyecek bir bilgimiz yok. Ayrıca Rusya'nın başından beri zamanının çoğunu Esed rejimini desteklemek için kullandığını da vurgulamak isterim. Bildiğimiz kadarıyla Rusya, IŞİD'in liderlerini hedef alan bir çaba göstermedi. Adnani'yi hedef alan El Bab yakınında biz bir saldırı düzenledik. Bunun sonuçlarını hala değerlendiriyoruz." dedi.

Amak haber ajansı, asıl ismi Taha Subhi Fellaha olan IŞİD sözcüsünün Halep çevresindeki çatışmalarda öldüğünü duyurmuştu.