İnternet yayınlarına MİT ve Emniyet denetimi

Radyo-TV ve internet üzerinden yapılan yayınlara MİT ve Emniyet’ten izin alma koşulu getiriliyor.

HABER MERKEZİ

Radyo-TV ve internet üzerinden yapılan yayınlara MİT ve Emniyet’ten izin alma koşulu getiriliyor.

Hükümetin bu yılın Şubat ayında özellikle internet üzerinden yayın yapan medyaya dönük ‘Torba Yasa’ içerisinde Meclis’e getirdiği yasanın yönetmeliği hazırlandı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen ve “İnternete Sansür Yasası” olarak adlandırılan yasanın yönetmeliğinde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile Emniyet’e geniş sansür yetkileri veriliyor.

Radyo-TV ve isteğe bağlı yayınların internet üzerinden sunumuna ilişkin yönetmelik taslağı, RTÜK ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) uzmanlarınca hazırlandı.

Taslağa göre Radyo-TV ve internet üzerinden yapılan yayınlar için MİT ve Emniyet’ten izin almak gerekecek.

24 maddeden oluşan “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile internetten yapılan tüm radyo ve televizyon yayınları ile Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi ‘İPTV’ formatındaki yayınlar “yayından kaldırma, erişim engelleme” gibi kapsama alınıyor.

Radyo ve TV yayınlarına caydırıcılık için verilen para cezaları internet yayınları için öngörülmezken, bu yayınlar için sulh ceza hâkimliğinin kararı ile karartma cezası öngörülüyor.

LİSANS İÇİN OLUMLU GÖRÜŞ ŞARTI

İnternetten yapılan her türlü yayının lisansını alabilmek için ise MİT ve Emniyet’ten olumlu görüş alınması gerekecek.

Cumhurbaşkanının yayın yasağı yetkisi, internet radyo-TV’lerini de kapsayacak.

Bireysel iletişim için yapılan görüntülü ve sesli yayınlar denetim dışı bırakılıyor. “Medyascope” ve vekil yayınlarının durumu ise belirsiz.

Öte yandan internet üzerinden yapılan radyo ve televizyon yayınlarının RTÜK’ten yayın lisansı veya yayın iletim yetkisi alması zorunlu olacak.

Digitürk, Teledünya, D-Smart gibi televizyon kanallarını tek bir platform üzerinden sunan yayıncıların yayınlarını internet üzerinden sunmaları için yayın lisansı alması gerekecek.

Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi platformların da RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alması gerekecek.

Yasanın TBMM’de kabul edilmesi sonrası yönetmelik düzenlemesi için tanınan 6 aylık süre, 27 Eylül’de tamamlanıyor.

Edinilen bilgiye göre RTÜK, taslağı görüşmek üzere bugün özel bir toplantı yapacak.

Yönetmelik taslağı, daha sonra, ilgili kurumlara gönderilerek, görüş istenecek. Daha sonra da cumhurbaşkanlığı yönetmeliği olarak Resmi Gazete’de yayınlanacak.