Demirtaş: Irak Kürdistanı'nda da Suriye Kürdistanı’nda da Türkiye düşmanlığı olmamıştır

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TSK’nın Cerablus operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye halkının dostu Kürt halkıdır. Irak Kürdistanı'nda Suriye Kürdistanı'nda bugüne kadar Türkiye'ye yönelik bir tehdit oluştu mu? Oluşmadı. Kürt halkını düşman olarak görmek Türkiye toplumuyla alay etmektir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, TSK’nın Cerablus operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye halkının dostu Kürt halkıdır. Irak Kürdistanı'nda Suriye Kürdistanı'nda bugüne kadar Türkiye'ye yönelik bir tehdit oluştu mu? Oluşmadı. Kürt halkını düşman olarak görmek Türkiye toplumuyla alay etmektir” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın durumuna dair bugün yaptığı açıklamaya yanıt veren Demirtaş, "Bozdağ, Öcalan'ın durumuna ilişkin 'İstismar ediyorlar' diyor. İstismar diyorsan o zaman istismara izin verme. Gönderin avukatını gitsin görüşsün" diye konuştu.

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği tarafından düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mitingden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Demirtaş, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan teşvik paketine ilişkin gelen soruya "Kürt sorunu ekonomik, sosyal, kültürel ve benzeri birçok şeyin kısıtlanmasından oluşur. Meseleyi sadece 'terör sorunu' ve 'ekonomik' olarak ele almak sorunun diğer yönlerini görmemektir. 'Çözüm yok' demek, daha fazla kan daha fazla savaş demektir. Bu yaklaşımı HDP olarak kabul etmiyoruz. Sorun ekonomik değil bugüne kadar bütün hükümetler Diyarbakır'a gidip paketler açıkladı. Ama hiçbir paket soruna çözüm olmadı" ifadesini kullandı.

“O zaman gönderin avukatın gitsin görsün”

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Abdullah Öcalan konusu sürekli istismar ediliyor ve kamuoyuna sürekli yanlış bilgiler aktarılıyor" şeklinde yaptığı açıklamaya da değinen Demirtaş, "Öcalan ile kısa bir görüşmenin yapılmasının kime ne zararı var? Vakit geçirmeksizin İmralı'ya bir avukatın ya da ailenin götürülmesinin yolu açılmalıdır. Bozdağ, Öcalan'ın durumuna ilişkin 'İstismar ediyorlar' diyor. İstismar diyorsan o zaman istismara izin verme. Gönderin avukatını gitsin görüşsün" dedi.

“Kürtleri düşman olarak görmek Türkiye toplumuyla alay etmektir”

Cerablus operasyona dair açıklamada bulunan  Demirtaş, şöyle konuştu: "AKP hükümeti DAİŞ'e karşı sınır dışında operasyon yaptığına inandırıcılık kazandıracaksa içerideki IŞİD'çilere baksın. Barış bildirisine imza attıkları için hakkında soruşturma açılan, görevinden alınan akademisyenlerin sayısı IŞİD'den gözaltına alınanlardan daha fazladır. Adana ve Antep'te ve daha birçok ilde yüzlerce IŞİD hücresi var. Cerablus işgali tamamıyla Kürtlere yöneliktir. İsrail'den arası bozuk herkesten özür dileyip barışabiliyorlar. Kürtlere gelince düşman oluyorlar. Türk halkının dostu Kürt halkıdır. Irak Kürdistanı'nda Suriye Kürdistanı'nda bugüne kadar Türkiye'ye yönelik bir tehdit oluştu mu? Oluşmadı. Kürt halkını düşman olarak görmek Türkiye toplumuyla alay etmektir. Tarih artık Kürt toplumu ile yüzleşmeyi gerektiriyor" dedi. (Dicle Haber Ajansı)