DSG: Uyuyan hücreler devreye girdi

DAİŞ’in, Suriye’nin Deyr ez Zor kentinin el-Bahra kasabası yakınlarında meydana gelen bir toz fırtınasından yararlanarak ve uyuyan hücrelerin yardımıyla bir mülteci kampına saldırdığı ve bazı sivilleri kaçırdığı bildirildi.

HABER MERKEZİ

DAİŞ’in, Suriye’nin Deyr ez Zor kentinin el-Bahra kasabası yakınlarında meydana gelen bir toz fırtınasından yararlanarak ve uyuyan hücrelerin yardımıyla bir mülteci kampına saldırdığı ve bazı sivilleri kaçırdığı bildirildi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Basın Birimi tarafından yapılan açıklamada, olay doğrulanarak, “Terör örgütü, Deyr ez-Zor’un doğusundaki El-Bahra kasabası yakınlarındaki yerinden edilmiş insanlar için kurulan kampı hedef aldı” denildi.

DSG’nin açıklamasına göre, kampta yaşanan çatışmada 20'den fazla DAİŞ mensubu öldürüldü ancak bir grup sivil kaçırıldı ve örgüt tarafından kontrol edilen alanlara götürüldü.

DAİŞ mensuplarının, El - Bahra kasabasının yakınlarındaki İwa Kampı’na kötü hava koşullarından yararlanarak sızdığı ve kamptaki uyuyan hücrelerden yardım aldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bölgede gün boyu etkili olan toz fırtınasından yararlanan çeteler, Hecin’den göç eden siviller için kurulan İwa Kampı’na saldırdı. Kamp içerisinde DAİŞ çetelerinin uyuyan hücreleri de harekete geçti. Sivilleri korumak isteyen güçlerimiz ile çeteler arasındaki çatışmalar saatlerce sürdü.

Yaşanan şiddetli çatışmada sivilleri korumak için kahramanca savaşan bir grup arkadaşımız şahadete ulaşmıştır. Çatışmalarda, 20’yi aşkın DAIŞ çetesi öldürülürken, geriye kalan çeteler ise bir grup sivili kamptan kaçırmıştır.”

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), DAİŞ mensuplarının 100 aileyi kaçırdığını iddia etti.

SON OPERASYON

DSG, Deyr ez-Zor kırsalında 9 Eylül 2017’de DAİŞ’e karşı başlatılan ve Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) “Zeytin Dalı” adıyla başlattığı harekat nedeniyle durdurulan Cizre Fırtınası Hamlesi’nin 1 Mayıs 2018’de yeniden başladığını açıklamıştı.

11 Eylül 2018’de ise, “Cizre Fırtınası” hamlesinin son aşamasını başlattığını duyurmuştu.

Operasyona destek veren uluslararası koalisyon güçlerinin sözcüsü Albay Sean Ryan K24’e yaptığı açıklamada, “Operasyon, son dört yıldır DAİŞ’n acımasız yönetiminden vatandaşları kurtarmak için Orta Fırat Vadisi'ndeki DSG’nin en büyük kara saldırısıdır” demişti.

Albay Sean Ryan, “Koalisyon, DAİŞ’in geri dönmemesi ve bölgesel istikrarı sağlamaya yönelik mücadeleyi desteklemeye devam edecektir” ifadelerini kullanmıştı.