K24 ÖZEL - Astana’dan Fırat’ın doğusuna operasyon çıkacak mı?

Suriye krizinin çözümüne yönelik toplanan 11’inci garantörler toplantısı, Kazakistan'ın başkenti Astana'da ikili görüşmelerle başladı.

K24 - ANKARA

Suriye krizinin çözümüne yönelik toplanan 11’inci garantörler toplantısı, Kazakistan'ın başkenti Astana'da ikili görüşmelerle başladı.

Toplantıda anayasa komitesi, İdlib'deki durum, sığınmacıların sorunları gibi konular ele alınırken, alıkonulanların serbest bırakılması için oluşturulan çalışma grubunun da gün içinde 6’ncı toplantısını yapması ve geçen hafta sonu gerçekleşen ve 10'ar kişinin karşılıklı olarak salıverildiği "pilot proje"nin değerlendirilmesi bekleniyor.

Uzmanlara göre toplantıya katılan Türkiye’nin en önemli amacı, muhaliflerin kazanımlarını korumak ve Fırat’ın doğusuna olası operasyon için Rusya ile İran’ın desteğini almak.

K24’e konuşan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Ortadoğu Uzmanı Oytun Orhan, “Astana süreci, İdlib’de elde edilen kazanımlarla beraber Suriye krizinin çözülmesi için gerekli şartları oluşturabilir” dedi.

Türkiye’nin Astana’da Suriye muhalefetini desteklemeye devam edeceğini belirten Orhan, “İran ve Rusya, rejimin kazanımlarını korumaya çalışacak. Elbette en önemli konu İdlib. İdlib’de sağlanan mutabakattan dolayı hassas davranacaklar. Bunun dışında Rusya ve İran, Fırat’ın doğusu konusunda Türkiye’ye desteklerini açıklayabilirler. Ayrıca muhalifler ile rejim arasında esirlerin değiş-tokuşu yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Önceki gün toplanan Türkiye Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada, "Bazı ülkelerin PYD'yi terör örgütü olarak görmemesi terörle mücadeleye zarar veriyor. En büyük terör tehdidi Fırat'ın doğusundan gelmektedir. Suriye'de herhangi bir emrivakiye göz yumulmayacak, meşru müdafaa hakkı kullanılacak" denildi.

K24’e konuşan KAFKASSAM uzmanı Deniz Altınsoy, Türkiye’nin başlıca amacının “Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak ve ABD’nin desteklediği Fırat’ın doğusundaki defacto durumu engellemek olduğunu” söyledi.

Deniz Altınsoy, “Öte yandan Türkiye, Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon için Rusya ve İran’ın desteğini alabilir. Ancak bu durumda da ABD’nin tavrı çok etkili” değerlendirmesinde bulundu.

Bugün yapılacak ana oturum öncesinde garantörler, dün üçlü olarak da bir araya geldi.

Türkiye heyetini Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sedat Önal, İran'ı Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Ensari ve Rusya'yı Lavrentyev temsil ediyor.

Silahlı muhalefet heyetine eski Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmet Tuma, Suriye hükümetine ise BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi başkanlık yapıyor.