Salih Müslim: Kürtlerden kolay kolay vazgeçmezler

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim, ABD’li yekililerin “Suriye Kütleriyle ilişkilerimiz geçici ve taktikseldir” şeklindeki açıklamalarıyla ilgili, “DAİŞ kolay kolay bitmez, uluslararası koalisyon da Kürtlerden kolay kolay vazgeçmez” dedi.

HABER MERKEZİ

Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim, ABD’li yekililerin “Suriye Kütleriyle ilişkilerimiz geçici ve taktikseldir” şeklindeki açıklamalarıyla ilgili, “DAİŞ kolay kolay bitmez, uluslararası koalisyon da Kürtlerden kolay kolay vazgeçmez” dedi.

K24’e konuşan TEV-DEM Diplomasi Komitesi Üyesi Salih Müslim, Batı Kürditan’da (Rojava) düzenlenen Afrin’de Etnik Temizlik ve Demografik Değişim forumu ve ABD’li yetkililerin Rojava’yla ilgili açıklamarına dair değerlendirmelerde bulundu.

AFRİN’DE DEMOGRAFİK DEĞİŞİMLER

Salih Müslim, Afrin’da yaşananlarla ilgili “Afrin sadece Rojava’nın değil, tüm Kürtler için derin bir yaradır. Afrin’de yürütülen politkaları tarih, siyaset ve toplumsal açıdan, demografik değişimler ve insan hakları ihlallerini dünyaya iyi anlatmalıyız” ifadelerini kullandı.

Afrin’de Etnik Temizlik ve Demografik Değişim forumuna katılan şahsiyetlerin yetki sahibi olmadığını ancak ülkelerinde kamuoyunu etkileyebileceklerini belirtti.

Özerk Yönetim’in Afrin’de kontrolü elinde tuttuğu dönemde yapılan demografik değişim iddialarını değerlendiren Müslim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye krizinin başladığı dönemde Afrin güvenli bir yerdi. O dönemde Afrin’e gelen Araplar dostluk içinde yaşıyorlardı. Sadece Araplar gelmiyordu, başka bölgelerden Kürtler de geliyordu. Bunun demografik bir değişim olduğunu söyleyemeyiz. Bu kentin savunması içindi.”

Afrin’de şu anda demografik değişimler yapıldığını belirten Müslim, “Türkiye, Çeçenleri, Türkmenleri Kazak ve Tacikleri getirerek Afrin’e yerleştiriyor. Yaklaşık 140 bin Afrinli kente yakın kamplarda yaşıyor. Türkiye dönüşlerine izin vermiyor. Bu demografik değişimdir çünkü getirilenler yabancı ve zor kullanılarak yerleştiriliyorlar” dedi.

ABD’YLE İLİŞKİLER

ABD’li yekilierin “Suriye Kütleriyle ilişkilerimiz geçici ve taktikseldir” şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Salih Müslim, “Bugün uluslararası güçlerle bir ittifakımız varsa, bu çıkarlarımız uyuştuğu içindir. Ancak bizim için en büyük destek halkımızın desteğidir” dedi.

Salih Müslim, “DAİŞ kolay kolay kolay bitmez, uluslararsı koalisyon da Kürtlerden kolay kolay vazgeçmez” ifadelerini kullandı.

Rojava’da ulusal diyalog konusuna da değinen Müslim, şunları kaydetti:

“Daha önce yaptık, yine yapılması için hazırız. Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), Özerk Yönetim’in yasalarına saygı göstererek gelmeli. Bunun için kimseye herhangi bir zorluk veya englleme koymuş değiliz. Şu anda Rojava’da 23 parti faaliyet gösteriyor, ENKS de gelsin onlardan biri olsun.”