Başkan Barzani Lübnanlı Bakan'la görüştü

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ve beraberindeki heyet başkent Erbil’de Başkan Mesud Barzani ile görüştü.

K24 - ERBİL

Başkan Mesud Barzani başkent Erbil'de Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ve beraberindeki heyetle görüştü.

Erbil ile Beyrut arasındaki ilişkilerin ele alındığı görüşmede, ikili ilişkilerin geliştirilmesi üzerinde duruldu.

Beyrut’un Erbil’le siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini geliştirmek istediğini söyleyen Basil, Lübnan ve Kürdistan üniversiteleri arasında yakınlaşmanın olması için gerekli desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

DAİŞ’e karşı verdiği mücadeleden dolayı Peşmerge ve Kürdistan halkını kutladığını vurgulayan Basil, Kürdistan’ın Lübnanlılara ve Lübnanlı şirketlere sağlamış olduğu kolaylıktan ötürü teşekkür etti.

Başkan Barzani ise, ikili ilişkilerin gelişmesinin öneminin altını çizerek, “Kürdistan halkının kültüründe farklılıklar arasında din, mezhep ve ırk ayrımcılığı yapmak yoktur. Kürdistan halkı inkarcılığa karşıdır” diye konuştu.

Görüşmede, Irak'taki siyasi durum ve Erbil - Bağdat ilişkileri de masaya yatırıldı.

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ve beraberindeki heyet Başkan Barzani ile görüşmelerinin ardından Başbakan Neçirvan Barzani tarafından onurlarına verilen yemeğe katıldı.

Lübnan heyetinin Erbil ile Beyrut arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi üzerine temaslarını sürdürmesi bekleniyor.

K24 muhabiri, Cibran Basil’e Lübnanlı 4 bakanın yanı sıra işadamlarından oluşan bir heyetin de eşlik ettiğini belirtti.

Lübnan heyetini Uluslararası Erbil Havaalanı’nda Kürdistan İçişleri Bakanı Kerim Şengali, Hükümet Sözcüsü Sefin Dizeyi ve Kürdistan Dış İlişkiler Ofisi Müdürü Felah Mustafa tarafından karşılamıştı.