Suriyeli yardım kuruluşları BM ile çalışmayacak

Suriye'de, BM 'nin Esad'la koordineli çalışmasına tepki gösteren 70'ten fazla yardım kuruluşu, BM ile çalışmalarını durdurdu

Suriye Devlet Başkanı Esad ile koordineli çalışan BM'ye Suriye'de tepki gösteriliyor.

Suriye'de, BM 'nin (Birleşmiş Milletler) Esad'la koordineli çalışmasına tepki gösteren 70'ten fazla yardım kuruluşu, BM ile çalışmalarını durdurdu.

Suriye Devlet Başkanı Esad ile koordineli çalışan BM'ye gönderilen ve 73 yardım kuruluşu tarafından imzalanan açık mektupta “Suriye yönetiminin Şam merkezli BM yardım kuruluşları ile onların ortaklarına önemli ölçüde nüfuz ettiğini çok sayıda kuruluş anlamış bulunmaktır“ denildi.

Yardım kuruluşlarının, BM'nin Türkiye'deki Acil Yardım Ofisi'ne gönderdikleri mektupta, Suriye hükümetinin yardım sevkiyatlarını engellediği ve BM'nin de buna seyirci kaldığı ifade edildi.

 “Siyasi yönlendirmenin olmadığı“ yeni bir program

Suriye'deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'ne (Ocha) gönderilen mektupta söz konusu gruplar, BM‘nin yardım sevkiyatlarına ilişkin bilgi alış verişini içeren programdan ayrılma kararı aldıkları, bunun yerine de “siyasi yönlendirmenin olmadığı“ yeni bir program oluşturmak istedikleri belirtiliyor.