“Türkiye’ye zarar veren her şeye müdahale hakkımız var”

Suriye’de Rakka’ya operasyon planlarında Türkiye’nin de dahil olması siyasette yeni bir tartışma yarattı. Muhalefet, Türkiye’nin operasyonlara katılmasını istemiyor. AK Parti ise bu operasyonlarla Türkiye’ye zarar veren tüm tehditlerin yok edileceğini savunuyor.

Suriye’de Rakka’ya operasyon planlarında Türkiye’nin de dahil olması siyasette yeni bir tartışma yarattı. Muhalefet, Türkiye’nin operasyonlara katılmasını istemiyor. AK Parti ise bu operasyonlarla Türkiye’ye zarar veren tüm tehditlerin yok edileceğini savunuyor.

Suriye’de koalisyon güçlerinin yürüttüğü “Fırat Kalkanı” operasyonu tüm hızıyla sürerken Türkiye’nin siyasetinde de gündemini korumaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cerablus’a düzenlenen harekat sonrası Çin’deki G-20 zirvesi dönüşü ABD Başkanı Obama'nın Rakka için Türkiye ile ortak bir çalışma içine girmek istediğini açıklaması, siyasetin gündemine oturdu.

HDP: Operasyon, DAİŞ’e karşı değil bölgedeki diğer güçlere karşı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Suriye’de yapılan operasyonları DAİŞ’e karşı ciddi bir operasyon olarak görmediklerini, bölgedeki diğer güçlere dönük bir harekat olarak nitelendirdiklerini açıkladı. Türkiye’nin DAİŞ’e karşı kendi sınırları içerisinde operasyon yapmasını isteyen Yüksekdağ, Rakka’da operasyona katılmayı doğru bulmadıklarını söyledi.

Bundan sonraki noktada Rakka’yı hedeflemek son tehlikeli sınırı aşması ve Türkiye’yi bölgesel savaşa sürükleyecek eşikten geçmesi anlamına geldiğini söyleyen Yüksekdağ, Suriye’de de bölgesel bir savaşı tetikleyebilecek operasyonel anlayıştan hızla uzaklaşılması gerektiğini vurguladı.

AK Parti: Türkiye’nin operasyon yapmaya hakkı var

AK Parti ise Türkiye’nin Suriye’de operasyonlara katılmasının hem kendi hem de bölge ülkelerinin güvenliği açısından büyük yarar sağlayacağına inanıyor. AK Parti Eski Milletvekili Mazhar Bağlı, özellikle 15 Temmuz darbe sonrası Türkiye’nin kendisine zarar veren her şeye içeride ve dışarıda müdahale etmesinin zorunlu bir hal aldığını söyledi.

DAİŞ’in Türkiye için büyük bir tehdit olduğunu bunun da hem Türkiye’deki halklara ve Türkiye siyasetine hem de Türkiye’nin savunmasına büyük bir zarar verdiğini dile getiren Prof. Mazhar Bağlı, Türkiye’nin bu nedenlerden dolayı operasyon düzenlediğini, komşuları arasındaki sınırlarını tehdit eden oluşumları engellemek istediğini vurguladı.

CHP ve MHP: DAİŞ ile içeride mücadele edilmeli

Ana Muhalefet Partisi CHP ve MHP ise bu konuda yaptıkları açıklamada, hükümetin, DAİŞ’le mücadele konusunda geç kaldığı belirtildi ve hem içeride hem dışarıda bu tehdidi bir an önce bertaraf etmesi gerektiğinin altı çizildi.