Altan kardeşler gözaltına alındı

Türkiye’nin tanınmış gazeteci-yazarlarından Ahmet Altan ile profesör kardeşi Mehmet Altan, 15 Temmuz’daki darbe girişimi soruşturması kapmasında gözaltına alındı. Altan kardeşlere yöneltilen suçlama, darbeden bir gün önce katıldıkları bir televizyon programında darbeyi haber vermek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tehdit etmek.

Türkiye’nin tanınmış gazeteci-yazarlarından Ahmet Altan ile profesör kardeşi Mehmet Altan, 15 Temmuz’daki darbe girişimi soruşturması kapmasında gözaltına alındı.
Türkiye’de darbe girişimiyle ilgili soruşturma genişleyerek devam ederken eserleri dünyada çok sayıda dile çevrilmiş ünlü bir yazar olan Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Ahmet Altan İstanbul’da gözaltına alındı. Ahmet Altan ve Mehmet Altan darbe girişiminden bir gün önce katıldıkları programda, "Darbe çağrışımıyla subliminal mesaj içeren söylemlerde bulunmakla" suçlanıyor. Soruşturma kapsamında programın sunucusu Nazlı Ilıcak da ifade verecek.
Uzun süreden bu yana hükümete sert muhalefetleriyle tanınan Altan kardeşlerin gözaltına alınması büyük yankı uyandırdı.

 

AA'nın haberine göre Can Erzincan isimli TV kanalında 15 Temmuz'dan bir gün önce programa katılan Altan kardeşler için, "darbe çağrışımı yapan subliminal mesajlar verildiği" iddiası üzerine gözaltı kararı verildi.

 

Savcılığın emniyete gönderdiği yazıda "Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın söz konusu programda, darbe çağrışımı mesajı verdikleri, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve Cumhurbaşkanı'nı tehdit ettikleri, darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri aktarılarak, "(şüphelilerin) darbe girişimini öncesinde terör örgütünce fikir-eylem birliği içerisinde olmadan bilmelerinin ve bunu bir gün önce kamuoyu algısını şekillendirecek biçimde beyan etmelerinin mümkün olmayacağı” ifade edildi. 

 

Savcılık tarafından emniyete gönderilen yazıda, "Ahmet Altan ve Mehmet Altan'ın söz konusu programda, darbe çağrışımı mesajı verdikleri, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ve Cumhurbaşkanı'nı tehdit ettikleri, darbenin gerçekleşeceğini beyan ettikleri aktarılarak, "(şüphelilerin) darbe girişimini öncesinde terör örgütünce fikir-eylem birliği içerisinde olmadan bilmelerinin ve bunu bir gün önce kamuoyu algısını şekillendirecek biçimde beyan etmelerinin mümkün olmayacağı” ifadeleri yer aldı.

 

Tatil için gittiği Rodos adasında gözaltı haberini alan Altan kardeşlerin avukatı Veysel Ok da, K24’e telefonla yaptığı açıklamada, müvekkillerinin darbe girişiminden 1 gün önce katıldıkları bir televizyon programında darbe çağrışımında bulunan ifadeler kullandıkları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren sözler söylemekle suçlandıklarını söyledi.
Söz konusu televizyon programını sunan gazeteci-yazar Nazlı Ilıcak da daha önce darbe girişimi soruşturması kapmasında tutuklanmış, Fethullah Gülen cemaatine ait söz konusu televizyon da kapatılmıştı.

İstanbul emniyetindeki sorguları devam eden Altan kardeşlerin gözaltına alınması özellikle sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.
Ahmet Altan 2007-2012 tarihleri arasında Türkiye’de büyük yankı uyandıran haberlerle dikkat çeken Taraf gazetesinin de genel yayın yönetmenliğini yapmıştı. Taraf gazetesi de darbe girişiminden sonra kapatılmıştı.