Öcalan'la görüşme izni verildi

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a bayram nedeniyle ailesiyle görüşme izni verildiği açıklandı

PKK Lideri Abdullah Öcalan'a, bayram nedeniyle ailesiyle görüşme izni verildiği açıklandı.

İmralı Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde kalan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Kurban Bayramı'nda ailesiyle görüşmesine izin verileceği öğrenildi.

Kurban bayramı dolayısıyla 14-18 Eylül tarihleri arasında hapiste bulunanlara verilen açık görüş iznine Öcalan'da dâhil edildi. Bu kapsamda Abdullah Öcalan kardeşi Mehmet Öcalan ile 14-18 Eylül tarihleri arasında bir görüşme yapacak.  Öcalan son olarak 29 Nisan'da bir heyetle görüşmüştü. Ondan sonra herhangi bir görüşmesi olmamıştı.

Öte yandan HDP, DBP, DTK, HDK ve KJA PKK lideri Abdullah Öcalan’dan haber alınamaması nedeniyle milletvekilleri, partililer, sanatçıların katılımıyla süresiz dönüşümsüz açlık grevi başlatmıştı.

HDP: Görüşme gerçekleşene kadar açlık grevi devam edecek

Açlık grevinde olan HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım, haberleri basında dinlediklerini ve kendilerine bunun dışında herhangi bir bilgi iletilmediğini belirterek şunları söyledi:

"Biz bu haberleri basından dinledik. Bunun dışında bize ulaşan, iletilen herhangi bir bilgi yok. Bu haberlere karşı tutumumuz 5 Eylül sabahı açıkladığımız açıklama aynen geçerlidir, geçerliliğini korumaktadır. Bizim açımızdan değişen farklılaşan hiçbir durum yoktur. Bu haberlerin de bir geçerliliği yoktur. Bizim talebimiz somut ve nettir. Sayın Öcalan'ın aile fertlerinden herhangi biri, avukatları veya herhangi bir siyasi heyetimizin adaya gidip Sayın Öcalan'la görüşüp, sağlığı ve güvenliğine ilişkin son durumu gelip bizle paylaşana kadar, sağlık ve güvelik koşullarının güvence altında olduğunu öğrenene kadar bizim ve etrafımızda halkımızın başlatmış olduğu bu eylem ve mücadele süreci kesinlikle kesintiye uğramadan devam edecektir."