ABD’den Fırat’ın doğusuna operasyon açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, sınır bölgelerinde güvenliğin diyalogla sürdürülebilir olduğunu belirterek, "Koordinasyonsuz askeri operasyonlar ortak menfaatlerin altını oyacaktır" dedi.

HABER MERKEZİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, sınır bölgelerinde güvenliğin diyalogla sürdürülebilir olduğunu belirterek, "Koordinasyonsuz askeri operasyonlar ortak menfaatlerin altını oyacaktır" dedi.

AA’ya konuşan Binbaşı Sean Robertson, bölgedeki güvenlik kaygılarına yönelik tek çözümün ABD ile Türkiye arasındaki koordinasyon ve karşılıklı dayanışma olduğunu söyledi.

Robertson, iki ülke arasındaki koordinasyon, iş birliği ve dayanışma için Türkiye ile yakın çalışmaya ve Suriye Üst Düzey Çalışma Grubunun çalışmalarına bağlı olduklarını kaydetti.

Sınır bölgelerinde güvenliğin diyalogla sürdürülebilir olduğunu belirten Robertson, "Koordinasyonsuz askeri operasyonlar ortak menfaatlerin altını oyacaktır" ifadelerini kullandı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonla ilgili açıklamaları hakkında Binbaşı Robertson, şunları kaydetti:

"Suriye'nin kuzeydoğusunda özellikle de ABD askerlerinin bulunduğu veya yakınlarında olduğu bölgelere yönelik herhangi bir tarafça atılacak tek taraflı bir adım büyük bir kaygıdır ve bu tür adımları kabul edilemez addederiz."

Türkiye'nin bir NATO müttefiki olduğuna dikkat çeken sözcü, "Birbirimizin güvenliğinden sorumluyuz ve Türkiye'nin sınır güvenliğine tamamen bağlıyız" ifadelerine yer verdi.

“KOALİSYON DSG’YLE YAKINDAN ÇALIŞIYOR”

Robertson, DAİŞ ile mücadelenin devam ettiğine dikkat çekerek "Koalisyon kuvvetleri şu anda Orta Fırat Vadisi’nde DAİŞ’e karşı çatışmanın ortasında olan Suriye Demokratik Güçleri ile yakından çalışıyor" dedi.

Sözcü, "Bu kritik aşamada DAİŞ’in o bölgede nefes almasına izin veremeyiz ve vermeyeceğiz. Yoksa koalisyon ortaklarımızla elde ettiğimiz kazanımlarımızı tehlikeye atacağız ve DAİŞ’in tekrar ortaya çıkma riskine izin vermiş olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Aynı açıklama ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan tarafından da yapıldı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türk Savunma Sanayi Zirvesi'nde şunları kaydetmişti:

"Bizim ne Amerikan yönetimine ne de Suriye'deki Amerikan askerlerine yönelik bir husumetimiz bugüne kadar olmadı. Her şeye rağmen Amerika'yı, doğru zeminlerde buluşabilmemiz şartıyla gelecekte de birlikte yol yürüyebileceğimiz stratejik müttefikimiz olarak görüyoruz. Ülkemizin beka meselesi olarak gördüğümüz Suriye politikasındaki derin görüş ayrılıklarımızın gelecekteki daha büyük iş birliklerimizin önünde bir engel oluşturmasına izin vermemeliyiz.

Bu anlayışla Fırat'ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekatımıza birkaç gün içinde başlayacağımızı ifade ettik, ediyoruz. Hedefimiz asla Amerikan askerleri değildir, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensuplarıdır. Bunun da altını özellikle çiziyorum."