Rusya'dan Fırat'ın doğusuna operasyon açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik planladığı operasyonla ilgili, "Suriye ile ilgili olarak bütün meselelerde Türk ortaklarımızla iletişimimizi sürdürüyoruz" dedi.

HABER MERKEZİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik planladığı operasyonla ilgili, "Suriye ile ilgili olarak bütün meselelerde Türk ortaklarımızla iletişimimizi sürdürüyoruz" dedi.

 Zaharova, düzenlediği haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

Türkiye ile Suriye konusunda her alanda iletişim halinde olduklarını belirten Zaharova, "Terör karşıtı operasyonların gerçekleşmesi dahil Suriye ile ilgili olarak bütün meselelerde Türk ortaklarımızla iletişimimizi sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YLE BÜTÜN KONULARDA POZİSYONUMUZ AYNI DEĞİL”

Rusya’nın, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Halk Savunma Birlikleri’ni (YPG) terörist olarak görüp görmediğine ilişkin soruyu da Zaharova, "Bizim sınıflandırmamızı biliyorsunuz. Bu değişmedi. Bugünlerde de prensip olarak önceki pozisyonumuza ilişkin Rus tarafının temel değerlendirmesi değişmedi. Türkiye'nin bu konuda kendi görüşü var. Birçok defa vurguladık, bizim Türkiye ile bütün konularda pozisyonumuz aynı değil" şeklinde cevapladı.

Suriye'deki Anayasa Komitesi çalışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Zaharova, "Anayasa Komitesi hususunda çalışmalar sürüyor. Rus özel temsilcileri bölgede çok yoğun. Yakın bir zamanda bu yöndeki gelişmeler hakkında ayrıca bu hususta bilgilendirme yapacağız" diye konuştu.

SLOVAKYA’YA MİSİLLEME

Öte yandan Zaharova, Slovakya’nın Rus diplomatı sınır dışı etmesine karşılık Rusya’nın da bir Slovak diplomatı sınır dışı ettiğini açıkladı.

Zaharova, "İyi kurgulanmış ve genel kabul gören uygulamalara karşılık bu tür düşmanca uygulamalara tepki olarak Rusya Federasyonu, Slovakya makamlarına 11 Aralık tarihinde bir Slovakya askeri diplomatının ülkeyi terk etmesi konusunda nota verdi. Biz muhataplarımızdan farklı olarak diplomatik etik kurallara riayet ederek hareket ediyoruz. Buna göre biz önce muhataplarımızı bilgilendiriyoruz ardından kamuoyuna duyurumuzu yapıyoruz" dedi.