DSM: Fransa'dan destek istedik

Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından Demokratik Suriye Meclisi'nden (DSM) bir heyetin Fransa’nın başkenti Paris’e gerçekleştirdiği görüşmede Fransız yetkililerden destek istendi.

HABER MERKEZİ

Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından Demokratik Suriye Meclisi'nden (DSM) bir heyetin Fransa’nın başkenti Paris’e gerçekleştirdiği görüşmede Fransız yetkililerden destek istendi.

ABD Başkanı Donald Trump Suriye’den askeri varlıklarını geri çekme kararının ardından Fransa, Suriye'nin güvenliğiyle yakından ilgileneceğini açıklamıştı.

DSM’liler sorunun çözümü için uluslararası diplomasideki görüşmelerine devam edeceklerini ifade ediyor.

Bazı uzmanlar, Fransa’nın Batı Kürdistan'daki (Rojava) rolünün zaman alacağını ve Türkiye’nin bölgeye yönelik tehditlerini devam edeceğini düşünüyor.

K24’e konuşan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı Emine Omer, ABD’nin çekilme kararından sonra, Fransa’nın verdiği mesajın olumlu olduğunu ifade ederek, Türkiye’nin tehditlerine karşı uluslararası kararların da olması gerektiğini söyledi.

Omer, ayrıca Türkiye’nin operasyon tehditlerine karşı Fransa hükümetine ve uluslararası güçlere Kuzey ile Doğu Suriye bölgelerinin uçuşa yasak bölge ilan edilmesi için çağrıda bulunduklarını ifade etti.

K24’e değerlendirmelerde bulunan siyasi yorumcu Muhammed Süleyman da Fransa’nın açıklamalarının iyi olduğunu belirterek, yardım konusunda ABD’nin alternatifi olamayacağını söyledi.

Süleyman, “Bugün tüm Avrupa ABD’ye alternatif olamaz. Macron bir Avrupa ordusu kuracağız demesine rağmen kimse ABD’nin yerini tutamaz. Bugün Rojava’da sadece 100 ABD askeri olursa hiç kimse Rojava’ya yaklaşamaz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararının ardından DSM'den bir heyet 21 Aralık’ta Fransa’nın başkenti Paris’e Fransız yetkililerle bir araya gelmişti.

TRUMP’IN ÇEKİLME KARARI

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DAİŞ'i yendik. Askerlerimizin eve dönme zamanı geldi" demişti.

Demokratik Suriye Güçleri ise, çekilme kararına ilişkin olarak, “Bölgeden çekilme kararı, terör örgütünün yok edilmesi önünde engel oluşturacaktır. Bölgenin riskli bir geleceğe doğru yol almasına neden olacağı gibi bölge halklarının umudunu bitirecektir. Bu koşullarda gerçekleşecek bir çekilme, bölgenin güvenliğine zarar verecektir. Oluşacak siyasi ve askeri boşlukta bölge hakları karşıt güç ve tarafların pençesine itilecek” açıklamasını yapmıştı.