BAE'den Şam'a uçuşlar başlıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sivil Hava Taşımacılığı Komisyonu, Suriye’nin başkenti Şam’a uçuşlarını başlatmak için çalışmalar yürüttüğünü açıkladı.

HABER MERKEZİ

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sivil Hava Taşımacılığı Komisyonu, Suriye’nin başkenti Şam’a uçuşlarını başlatmak için çalışmalar yürüttüğünü açıkladı.

BAE merkezli Beyan gazetesine konuşan BAE Sivil Hava Taşımacılığı Komisyonu Başkanı Seyf Suveydi, komisyonlarının uçuşların başlatılmasına yönelik çalışmaları yürüttüğünü, çalışmaların tamamlanmasının ardından Şam’a uçuşların başlayacağını söyledi.

Suriye krizinin başlamasının ardından 2012 yılında BAE’nin iki uçuş şirketi olan Emirates ve Etihad, Şam’a yönelik uçuşlarını durdurmuştu.

Aralık ayında Arap ülkeleri ile Esad rejimi arasında artan siyasi ve diplomatik trafik somut adımlarla destekleniyor. BAE ve Suud yönetimlerinin yönettiği süreçte, Körfez ülkeleri Şam’daki büyükelçiliklerini yeniden açarken, Şam ile Tunus arasında 7 yıl aradan sonra ilk ticari uçuş yapıldı. Uçuşun, Mart ayında Tunus’ta yapılacak Arap Birliği Zirvesi öncesi gerçekleştirilmesi dikkat çekti.

Perşembe günü, Şam’daki büyükelçiliğini yedi yıl aradan sonra yeniden açtığını ilan eden Birleşik Arap Emirlikleri’nin siyasi ve diplomatik adımı Arap ülkeleri arasında bir domino etkisine sebep oldu. BAE elçiliğinin açılmasından saatler sonra Şam’dan kalkan bir yolcu uçağı Tunus’un Munastır şehrindeki Habib Burgiba Uluslararası Havalimanı’na 150 yolcusuyla birlikte indi. İki ülke arasında 7 yıl sonra yapılan ilk ticari seferi gerçekleştiren uçağı, Esad rejimi taraftarı Tunuslular ve Suriyeliler karşılarken, uçaktan inen yolcular Tunus ve Suriye bayraklarını taşıdı.