K24 ÖZEL - ‘Türkiye ve Rusya Suriye konusunda anlaşabilir’

ABD’li üst düzey yetkililerin Suriye’den çekilme konusunda Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) bölgedeki varlığıyla ilgili uyarıları ve Kürtlerin korunması şartı Türkiye ile ABD arasında tartışma yaratırken, Ankara-Moskova hattında da neler olacağı yakından takip ediliyor.

K24 - ANKARA

ABD’li üst düzey yetkililerin Suriye’den çekilme konusunda Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) bölgedeki varlığıyla ilgili uyarıları ve Kürtlerin korunması şartı Türkiye ile ABD arasında tartışma yaratırken, Ankara-Moskova hattında da neler olacağı yakından takip ediliyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın İsrail’deki, “ABD askerleri, Suriye'nin kuzeyindeki Kürtleri korumaya yönelik bir anlaşma olmadan çekilmeyecek” sözleri sert tepkiyle karşılanmıştı.

Türkiye ile ABD arasındaki gerginliğin Türkiye - Rusya yakınlaşmasını arttırabileceği, önümüzdeki günlerde iki ülkenin ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi konusunu detaylıca tartışabileceği belirtiliyor.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yılın ilk resmi ziyaretini Rusya’ya yapacak. Bu görüşme, ABD askerlerinin bölgeden çekilmesinin ardından iki ülkenin Suriye konusunda anlaşabileceği yorumlarını beraberinde getirdi.

K24’e konuşan Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ortadoğu Uzmanı Can Acun, daha önce de askeri istihbarat heyetinin Moskova’ya gittiğini belirterek, Erdoğan’la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılacak görüşmeye işaret etti.

İki liderin ABD askerinin Suriye’den çekilmesini, İdlib ve Fırat’ın doğusunu konuşacaklarını dile getiren Acun, sözlerine şöyle devam etti:

“Rusya da ABD’nin yakın zamanda Suriye’den çekilmesinden yana. ABD’nin çekilmesinin ardından YPG’nin bölgede güçlenmemesi ve HTŞ’in İdlib’deki ilerleyişinin durdurulması için Rusya ile Türkiye İdlib gibi bölgelerde operasyon gerçekleştirebilir.”

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Resul Yalçın ise Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşmasına atıfta bulunarak, Türkiye’nin bu hava savunma sistemlerini almak istediğini söyledi.

K24’e değerlendirmede bulunan Resul Yalçın, ABD ile  Türkiye arasındaki temasların hava savunma sistemlerinin satışı konusunda yeniden artacağını vurgulayarak, şunları belirtti:

“15 - 16 Ocak tarihlerinde ABD’li bir heyet Patriotlar konusunda Türkiye’yi ziyaret edecek. Ancak Türkiye ABD’nin son zamanlardaki Suriye politikalarından ötürü, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alacak.”

ÇEKİLME SÜRECİ

ABD öncülüğündeki DAİŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon, dün Suriye’den çekilmenin başladığını resmen duyurmuştu.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Sean Ryan, çekilme sürecinin bugün başladığını belirterek, “Operasyonel güvenlik açısından takvim, mekân ve askerlerin hareketi hakkında bilgi vermeyeceğiz” demişti.

Çekilme süreci ABD Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık 2018'de aldığı karar sonrasında başlamıştı.

Trump'ın bu kararı Jim Mattis'in Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesine yol açmıştı.

Mattis, 1 Ocak'ta görevinden ayrılmadan birkaç gün önce ABD ordusuna çekilme sürecinin başlatılması talimatını vermişti.

RUSYA’DAN KÜRTLER VE ŞAM AÇIKLAMASI

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,  Şam yönetimi ile Kürtler arasındaki diyaloğun özel önem taşıdığını belirtti.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, ABD’nin Suriye’den çekilmesi kararı aldığı bir dönemde Şam yönetimi ile Kürtlerin kuracağı diyaloğun özel bir önem taşıdığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Aralık 2018 sonunda ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den çekileceklerini açıkladı. Bu bağlamda, Kürtlerin Suriye hükümetiyle diyalog kurması özel önem taşıyor. Zira Kürtler, birçok kez dile getirdiğimiz gibi, Suriye toplumunun önemli bir parçası ve Kürtlerin bulunduğu bölgelerin yeniden Suriye hükümetinin kontrolüne girmesi, Suriye'nin komşularına yönelik güvenlik risklerini ortadan kaldıracak.”