ABD Dışişleri: Irak'tan sonra DAİŞ uyuyan hücrelere dönüşebilir

Irak ve Kürdistan'da üst düzey temaslarda bulunmak için Irak'a giden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken, Bağdat Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Irak ve Kürdistan'da üst düzey temaslarda bulunmak için Irak'a giden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken, Bağdat Büyükelçiliği'nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında ziyareti ve izlenimleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Blinken, Erbil ve Bağdat'ın 2 yıl önce DAİŞ tehdidi altında olduğunu ancak şu anda DAİŞ'in bölgede kontrol ettiği toprakların yüzde 50'sinin ele geri alındığını hatırlatarak, "IŞİD yeniliyor ve tüm çabalar Musul operasyonuna odaklanıyor. Irak'ın tüm toprakları kurtarıldıktan sonra IŞİD uyuyan hücrelere dönüşebilir" dedi.
Irak ve Kürdistan'a, DAİŞ saldırıları nedeniyle göç etmek zorunda kalan, iç göçmenlerin 1 milyonunun kurtarılan evlerine geri döndüğünü aktaran Blinken, Irak'a 181 milyon dolar yardım yapılacağını böylece 2014'ten beri yaptıkları yardımın 1 milyar doları bulacağını ifade etti.

Irak'ta IŞİD saldırıları sonucu yerinden edilen iç göçmenlerin 1 milyonunun kurtarılan evlerine geri döndüğünü aktaran Tony Blinken, ülkesinin Irak'a insani alanda 181 milyon dolar yardımda bulunacağını ve böylece bu ülkeye 2014'ten beri yaptıkları yardımın 1 milyar doları bulacağını ifade etti.
Açıklamasında Musul operasyonu ve sonrasında yaşanabilecek insani duruma da değinen Blinken, operasyon sırasında kent merkezi ve civarında yaşayan 1 milyondan fazla kişinin iç göçmen durumuna düşebileceğini belirtti.
Resmi temasları çerçevesinde Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ve Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ile görüşen Tony Blinken'in, Bağdat temaslarının ardından Kürdstan'a geçmesi ve Başkan Barzani'yle de görüşmesi bekleniyor.