Rusya: Kürt bölgeleri Şam’a verilirse risk kalmaz

Düzenlediği basın toplantısında, Kürtlerin Şam ile diyalog kurması gerektiğini söyleyen Sözcü Zaharova, şu ifadeleri kullandı:

HABER MERKEZİ

Rusya Dışişileri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Kürt nüfusunun bulunduğu bölgelerin hükümetin kontrolüne girmesi, Suriye'nin komşularının güvenliğine yönelik riskleri etkisizleştirecektir” dedi.

Düzenlediği basın toplantısında, Kürtlerin Şam ile diyalog kurması gerektiğini söyleyen Sözcü Zaharova, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim birçok kez dile getirdiğimiz gibi Kürtler Suriye toplumunun parçasıdır. Kürt nüfusunun bulunduğu bölgelerin hükümetin kontrolüne girmesi, Suriye'nin komşularının güvenliğine yönelik riskleri etkisizleştirecektir.”

Washington'un stratejilerinin bilinmemesi nedeniyle ABD'nin Suriye'den çıkacağından emin olamadıklarını ifade eden Zaharova, “Şu anda çekiliyorlarmış gibi görünüyor ama bir aşk filminde olduğu gibi kalmak için de bahane arıyorlar” dedi.

Zaharova, “Şu anda çekiliyorlarmış gibi görünüyor ama bir aşk filminde olduğu gibi kalmak için de bahane arıyorlar” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Kürdistan ve Irak'a giden ABD Dışişileri Bakanı Mike Pompeo, “(Suriye'de) bizimle birlikte savaşanların korunmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmamız büyük önem taşıyor ve Erdoğan taahhütlerde bulundu, O da bunu anlıyor” açıklamasında bulunmuştu.

PYD yönetimi, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı üzerine Esad rejimiyle görüşmelere başlandığını belirtmişti. Ayrıca rejim güçleri Minbic’e davet edilmişti.