K24 ÖZEL - Rusya arabuluculuğunda DSM - Şam görüşmeleri

ABD’nin Suriye’den güçlerini çekeceği açıklamasıyla gözler Kürtlere çevrildi

K24 - ERBİL

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSM) siyasi temsilcisi Demokratik Suriye Meclisi (DSM) ile Şam rejimi arasındaki görüşmelerin, Rusya’nın arabuluculuğunda gerçekleştiği belirtildi.

ABD’nin Suriye’den güçlerini çekeceği açıklamasıyla gözler Kürtlere çevrildi. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Rojava’daki yönetimden, Şam’la temas kurulduğu açıklaması geldi. DSM, bütün yumurtaları ABD’nin sepetine koyma niyetinde olmadıklarını açıkça belirtiyor.

K24’e konuşan DSM Sözcüsü Emced Osman, “Ruslarla görüşmeler yapıldı. Rusya Suriye rejimine baskı yapıp bir çözüme ulaşmamızı sağlayabilir. Doğru, bütün taraflar Suriye’de Kürtlerin korunması gerektiğine vurgu yapıyor ancak Türkiye’nin tehditlerini ciddiye alıyoruz” dedi.

“Bize göre, sorunlar önce Batı Kürdistan’da (Rojava) çözülmeli” diyen Osman, “KNK bir öneride bulundu ve Sayın Mesud Barzani rol üstlenebilir. Sorunların çözülebilmesi için Kürt güçlerinini, Batı Kürdistan güçlerini teşvik etmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) de Rojava’da Kürtlerin korunması gerektiği konusunda hemfikir. Ancak Esad rejimiyle görüşmelere sıcak bakılmıyor.

K24’e konuşan ENKS Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İbrahim Biro, “Suriye rejimi şimdiye kadar Kürtlere karşı tavrını değiştirmiş değil. Bu yüzden rejimin Suriye’de Kürt halkına haklarını tanıması olanaksızdır” dedi.