GÜVENLİ BÖLGE - DSM: Karşıyız / ENKS: Destekliyoruz

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız” açıklamasının yankıları devam ederken, PYD’nin öncülük ettiği Demokratik Suriye Meclisi (DSM) yetkilileri, güvenli bölgeye karşı olduklarını açıkladı.

K24 - KAMIŞLO

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız”  açıklamasının yankıları devam ederken, PYD’nin öncülük ettiği Demokratik Suriye Meclisi (DSM) yetkilileri, güvenli bölgeye karşı olduklarını açıkladı.

K24’e konuşan DSM Başkanlık Konseyi Üyesi Hikmet Habib, güvenli bölgeye karşı olduklarını belirterek, “Türkiye’nin kullanacak olmasından dolayı güvenli bölgeye karşıyız” dedi.

Hikmet Habib, “Biz DSM olarak, siyasi çözümden ve Suriye - Suriye diyaloğundan yanayız” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Batı Kürdistanlı (Rojava) bazı siyasi çevreler, Trump’ın bahsettiği güvenli bölgenin Demokratik Suriye Güçleri (DSG), muhalifler ve Roj Peşmergeleri tarafından korunacağı ve tüm tarafların yararına olacağını belirtiyor.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yetkilileri, söz konusu güvenli bölgenin “Türkiye’nin tehditlerini savuşturacağı gibi Kürtlerin katılması gereken siyasi çözümün sağlanmasını da kolaylaştıracağı” görüşünde.

K24’e konuşan ENKS bileşenlerinden Suriye Kürtleri Birlik Partisi (PYK-S) Sekreteri Süleyman Oso, “Güvenli bölge oluşturulduğunda Roj Peşmergeleri ve muhalif güçler de katılım sağlayacak ve halkı koruyacaklar. Bugünkü gibi olmayacak ve sadece YPG’nin hükmü geçmeyecek” dedi

Rojava’daki yönetimin de değişeceğini belirten Oso, “ENKS de temel taraflaran biri olacak. Gündemdeki çözüm önerileri, değişimleri de beraberinde getirecek. Türkiye geçmeyecek ancak ABD, Türkiye’nin de emin olmasını istiyor” ifadelerini kulladı.

TRUMP’IN AÇIKLAMALARI

19 Aralık’ta Suriye’den çekileceklerini duyuran ABD Başkanı Trump, dün Twitter’dan yaptğı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Suriye'den çok geç kalmış çekilmeye başlarken, DAİŞ'in bölgesel halifeliğinden geriye kalan çok az şeyi de birçok yönden sert bir şekilde vuruyoruz. Yeniden toparlanırlarsa, yakındaki mevcut üslerimizden yeniden saldıracağız.

Kürtleri vurmaları halinde Türkiye'yi ekonomik açıdan çökerteceğiz. 20 millik bir güvenli bölge yaratacağız ve aynı şekilde Kürtlerin Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz.

ABD'nin uzun vadeli Suriye'de DAİŞ’i yok etmesi politikasından en çok faydalananlar Rusya, İran ve Suriye oldu. Biz de yarar sağladık ama askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. SONU GELMEYEN SAVAŞLARI durdurun!”