Başbakan: Mir Tahsin Beg’in hayalini gerçekleştireceğiz

Başbakan Neçirvan Barzani, Ezidi Kürtlerin ruhani lideri Mir Tahsin Beg için düzenlenen törende, “DAİŞ’ten kurtarılan Şengal ve diğer bölgelere, yakışır bir yönetim için çalışacağız ki bu da Mir Tahsin Beg’in hayaliydi” dedi.

K24 - ERBİL

Başbakan Neçirvan Barzani, Ezidi Kürtlerin ruhani lideri Mir Tahsin Beg için düzenlenen törende, “DAİŞ’ten kurtarılan Şengal ve diğer bölgelere, yakışır bir yönetim için çalışacağız ki bu da Mir Tahsin Beg’in hayaliydi” dedi.

Mir Tahsin Beg’in naaşı, toprağa verilmek üzere Almanya’dan Kürdistan’a getirildi.

Başkan Mesud Barzani’nin talimatı üzerine, havalimanında düzenlenen resmi törene Başbakan Neçirvan Barzani’nin yanı sıra, Kürdistan ve Iraklı çok sayıda yetkili, yabancı diplomatlar ve çok sayıda önemli kuruluşun temsilcisi katıldı.

Başbakan burada yaptığı konuşmada, “Bugün burada büyük bir insanın cenazesini karşılıyoruz. Mir Tahsin Beg’in ailesine, ruhani meclise, Kürdistan ve dünya Ezidilerine başsağlığı diliyorum” dedi.

“Mir Tahsin Beg bize veda etti ancak hizmet ve mücadelesi canlı kalacaktır” diyen Başbakan, “Mir aktif bir insandı. Eylül Devrimi ve Kürdistan devrimlerine katılımı sayesinde yüzlerce Ezidi de devrimlere katıldı. Halen de Ezidi Peşmergeler, Kürtlük ruhu ve mertlikle mücadeleye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mir Tahsin Beg, Ezidilerin Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki siyasi sürece katılımını teşvik etti ve Ezidiler tarih boyunca ulusal görevlerini yerine getirdi. Çünkü bu toprağı savunmak, Ezidi inancının bir parçasıdır. Kürdistan ve Irak Parlamentosu’ndaki Ezidi temsilcileri Ezidilerin yaşadığı bölgeler ile Kürdistan için mücadele etmeli, bizler de Irak hükümetiyle birlikte, Ezidilere hizmet etmek için çaba göstereceğiz.

DAİŞ programlı ve vahşi bir şekilde Ezidi kardeşlerimize karşı büyük suçlar işledi. 6 bin 417 kişi kaçırıldı, bunlardan 3 bin 524 kadın kurtarıldı. Maalesef halen 3 bin kişi kurtarılmayı bekliyor. Bütün taraflardan, bu Ezidi kardeşlerimizi kurtarmamız için bize yardımcı olmalarını istiyoruz. Bir kişi bile DAŞ’in elinde olduğu sürece zulüm devam eder. Son kişi de kurtarılana kadar özel ofis bu sorun için çalışmaya devam edecek.”

Başbakan son olarak, “Kahraman Peşmerge’nin mücadelesi ve bedelleri ile Sayın Başkan Barzani’nin rolü ve öncülüğü sayesinde Şengal ve diğer bölgeler DAİŞ’ten kurtarıldı. Bu bölgelerin kendine yakışır bir idareye kavuşması için çalışacağız ki bu Mir Tahsin Beg’in de hayali ve umuduydu” dedi.

86 yaşındaki Mir Tahsin Beg, bir süredir tedavi gördüğü Almanya’nın Hannover kentinde, 28 Ocak’ta hayata gözlerini yumdu.