Angelina Jolie, Arakan'a gidiyor

Oscar ödüllü oyuncu ve BMMYK İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, dünyadaki en büyük mülteci kampı Kutupalong Mülteci Kampı'nda Arakanlılarla buluşacak.

HABER MERKEZİ

Oscar ödüllü oyuncu ve BMMYK İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, dünyadaki en büyük mülteci kampı Kutupalong Mülteci Kampı'nda Arakanlılarla buluşacak.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (BMMYK) yapılan yazılı açıklamaya göre, Oscar ödüllü oyuncu ve BMMYK İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, bu hafta içinde Bangladeş'e 3 günlük ziyaret gerçekleştirecek.

ABD'li aktris Jolie, ziyaret kapsamında Myanmar'daki katliamdan kaçarak 1,5 yıl önce Cox's Bazar'daki Kutupalong Mülteci Kampı'na sığınan Arakanlı Müslümanları ziyaret edecek.

620 binden fazla Arakanlıya ev sahipliği yapan ve dünyadaki en büyük mülteci kampı olma özelliğini taşıyan Kutupalong Mülteci Kampı'da Jolie, Arakanlı Müslümanların insani ihtiyaçlarını ve Bangladeş hükümetinin karşılaştığı "kritik zorlukları" yerinde görme fırsatı bulacak.

Jolie, ziyaretinin son durağında Bangladeş'in başkenti Dakar'a giderek Başbakan Şeyh Hasina, Dışişleri Bakanı AK Abdul Momen ve diğer yetkililerle görüşecek.

BMMYK İyi Niyet Elçisi Jolie, görüşmelerde "dünyada en çok zulmedilen azınlıklardan" olan Arakanlı Müslümanlara yönelik Bangladeş hükümetinin yürüttüğü insani yardımlara BMMYK'nın daha fazla nasıl katkıda bulanabileceğini tartışacak.

DAHA ÖNCE DE ARAKANLI MÜSLÜMANLARI ZİYARET ETMİŞTİ

Bangladeş, toplamda 1 milyona yakın Arakanlı Müslümana ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan, Jolie'nin ziyaretinin BMMYK'nın Arakanlı Müslümanların temel ihtiyaçlarının karşılanması ve "onları cömertçe destekleyen" yerel bölge halklarının desteklenmesi için başlatacağı 920 milyon dolarlık "2019 Ortak Yardım Planı"nın hemen arifesinde gerçekleşmesi dikkati çekti.

Jolie, 2015'te Myanmar'da ve 2016'da da Hindistan'da yerinden edilmiş Arakanlı Müslümanları ziyaret etmişti. (Kaynak: Ajanslar)