‘Kürt Dil Kurumu kurulsun’ çağrısı

21 Şubat Dünya Anadili Günü’nde bir dizi etkinlik düzenleyecek olan Kürt Dili Platformu, Kürt Dil Kurumu’nun kurulmasını talep ediyor.

K24 - DİYARBAKIR

21 Şubat Dünya Anadili Günü’nde bir dizi etkinlik düzenleyecek olan Kürt Dili Platformu, Kürt Dil Kurumu’nun kurulmasını talep ediyor.

9 Kürt parti ve hareketin bir araya gelerek oluşturduğu Kürt Dili Platformu, 21 Şubat Dünya Anadili Günün’de Diyarbakır’da etkinlikler düzenleyecek.

K24’e konuşan Platform Sözcüsü Şerefhan Ciziri, Kürtleri ve tüm kurumlarını; evde, sokakta ve yaşamın her alanında Kürtçe konuşmaya çağırdı.

Kürtçe’nin resmi dil statüsüne kavuşması ve Kürt Dil Kurumu’nun kurulması gibi birçok çalışma yürüteceklerini söyleyen Ciziri, şunları belirtti:

“Eğer Kürt Dil Kurumu devlet tarafından kurulup finanse edilirse uzmanlar ve sanatçılar da burada çalışma yürütebilecekler. Biz de onlara göre çalışmalarımızı yapıp dil bilgisini düzelteceğiz. Ayrıca her şeyden önce Kürt partileri Kürtçe konuşmalı ve yazmalıdır, toplantılarını Kürtçe yapmalıdırlar. Kürt partileri Kürtçe’nin yaygınlaşması için rol model olmalıdır.”

Platform üyeleri de siyasetçilerin ve partilerinin Kürtçe üzerinde çalışmalar yapmalarını gerektiğini ifade ediyor.

Platform üyesi galip Kandemir, “Dilimiz kimliğimizdir ve varlığımızdır. Kendi dilimizle ilgili çalışmamız gerekiyor” dedi.

Kürt Dili Platformu; Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürt Demokrat Partisi (PDK), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) ile Azadi Hareketi’nden oluşuyor.