‘DSG Şam’a petrol satıyor’

Esad yönetiminin DSG’nin denetiminde bulunan petrol alanlarının kontrolünü müzakere ettiği, DSG’nin de müzakerelerde Şam’ın reddettiği Kürtçe eğitim programına devam etmeyi istediği belirtiliyor.

HABER MERKEZİ

Demokratik Suriye Güçleri’nin Suriye’nin doğusundaki petrol alanlarından Amerika’nın ekonomik yaptırımlarına rağmen petrol sattığı belirtiliyor.

Esad yönetiminin DSG’nin denetiminde bulunan petrol alanlarının kontrolünü müzakere ettiği, DSG’nin de müzakerelerde Şam’ın reddettiği Kürtçe eğitim programına devam etmeyi istediği belirtiliyor.

WSJ, Suriye’nin sahibi olduğu Qatirji Grubu’nun DSG’den petrol satın aldığını ve kontrol ettiği bölgelerde kullanmak için rafine ettiğini belirtiyor. Grubun başkanı son dönemde ABD yaptırımlarına maruz kalmıştı.

Paris Üniversitesi’nde Profesör Khattar Abou Diab Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada petrol satışının genelde karaborsa anlaşmaları olduğunu ve DAİŞ’in de aynı bölgeleri kontrol ettiği dönemde Suriye hükümetine petrol sattığını kaydediyor.

Diab, ABD güçlerinin Nisan ayında geri çekilmeyi tamamlamayı planladığını ve bütün tarafların Fırat’ın doğusunda oluşacak boşluğu doldurmak için hazırlandığını kaydetti. Zamana karşı yarışta Diab, Türkiye’nin hem ABD hem de Rusya’yla müzakere ettiğini, Kürtlerin de ABD ve Suriye hükümetiyle müzakereler yürüttüğünü belirtiyor.

Beyrut Amerikan Üniversitesi Siyasi Bilimler Profesörü Hilal Khaşan ise Suriye’deki çatışmada tarafların “ahlaki” konulardan çok “pragmatik iş anlaşmalarına” dahil olduğunu söyledi.

Khaşan, “Suriye’deki savaş dolaylı savaş ve herkes birileri adına savaşıyor. Kürtlerin peşin paraya ihtiyacı var. Eğer bunu Suriye hükümetinden petrol satışı yoluyla elde edemezse para için Amerika’ya başvurabilirler. Amerika için herhangi bir ideolojik mesele görmüyorum. Siyaset pragmatizmdir. Bu insanlar petrol satıyor. Eğer Esad Kürtlerden petrol almazsa, başka kaynaktan alacak” diye konuştu.

Lübnanlı ekonomist ve eski maliye bakanı Georges Corm Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada Kürtlerin Suriye hükümetiyle yapıcı bir diyalog kurmasında çıkarları olduğunu kaydetti. Corm, buna gerekçe olarak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturma yönündeki açıklamalarını gösterdi.

Corm, Suriye’nin Çin, Rusya ve İran gibi ülkelerden yardım aldığını ve ABD’nin yaptırımlarının Suriye hükümetine önemli bir etkisinin olmayacağını düşündüğünü kaydetti. Corm ayrıca Suriye ekonomisinin dış güçlere daha az bağımlı olduğu görüşünü dile getirdi.

Bununla birlikte Arap medyası son haftalarda Suriye para biriminin dolar karşısında önemli oranda değer kaybettiğini belirtiyor. Bu da birçok kişi üzerinde önemli oranda ekonomik zorluklara neden oluyor.

Arap medyası DSG müzakerecilerinin ve aralarında istihbarat şefi Ali Memlük’ün de olduğu Suriye rejimi yetkililerinin otonomi görüşmelerini Ocak ayının ortasından bu yana sürdürdüğünü bildirdi. Görüşmeler Şam ve Rusya’nın Lazkiye’deki Hmeimem Hava Üssü’nde yapılıyor.