TSK: 103 DAİŞ hedefi imha edildi

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fırat Kalkanı Harekatının 29. günündeki gelişmelere ilişkin bilgi verildi.

Türkiye Genelkurmay Başkanlığı Fırat Kalkanı Operasyonu 29. günüündeki gelişmelere ilişkin olarak açıklama yaptı.

Açıklamada, DAİŞ'e ait 103 hedefin imha edildiği bilgisi verildi.

"DAİŞ terör örgütü tarafından, Rai batısında, sabah saatlerinde ele  geçirilen Tall Ar meskun mahallinde saat 16.30'da muhaliflerin karşı taarruzu ile  tekrar kontrol sağlanmıştır." ifadesi kullanılan açıklamada, muhaliflere sağlanan  yoğun ateş desteğiyle dün kaybedilen yerlerin (El Eyyübiyah, El Athariyah, El  Mutminah, An Nahdah, Şandi, Sinekli, Taşlıhöyük) geri alınması amacıyla başlatılan karşı taarruzun sürdüğü aktarıldı.

Keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edilen 103 DAİŞ hedefinin,  ateş destek vasıtaları tarafından 357 adet Fırtına ve 20 adet Çok Namlulu  Roketatar (ÇNRA) mermisi atılarak imha edildiği, operasyonun başından beri toplam  927 hedefe 3 bin 707 atım gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar  kaydedildi:

"Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekatı icra  edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak 'yerde bekler' uçak  görevlendirilmiştir.

Koalisyon Güçleri tarafından Bahvurtah, Kadriş ve El Athariyah  (Zeytinlik) bölgelerinde tespit edilen DEAŞ terör örgütü unsurlarına yönelik  toplam 6 hava harekatı icra edilmiş, 3 DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale  getirilmiş, 1 bina ve 1 silahlı araç imha edilmiştir. Suriye sınır hattında  Koalisyona ait iki predatör ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra  edilmeye devam edilmektedir."

AFAD ve Kızılay'a ait unsurların, Özgür Suriye Ordusu ve sivillere  yönelik lojistik faaliyetlerine kesintisiz devam ettiği belirtilen açıklamada,  koalisyon harekatına destek veren TSK'nın, bölgede yaşayan sivil halkın zarar  görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterdiği  kaydedildi.