Bill Gates'in yeni odağı kanser

Ünlü bilim dergisi MIT Technology Review, bütün insanlığın sorunu olarak düşündüğü kansere çözüm arıyor.

HABER MERKEZİ

Ünlü bilim dergisi MIT Technology Review, bütün insanlığın sorunu olarak düşündüğü kansere çözüm arıyor.

MIT Technology Review, 2000 yılından itibaren her yıl insanlığı büyük ölçüde etkilediğini düşündüğü '10 Devrim Yapan Teknoloji Listesi'ni de yayınlıyor.

Bu yılki listeyi oluşturan Bill Gates, bu durumu “Bilim insanları ilk kişiselleştirilmiş kanser aşısını pazarlamaya çok yakın. Eğer her şey planlandığı gibi giderse bağışıklık sistemini özgün gen değişimiyle tümörü saptamaya tetikleyen aşı, kanserin sonunu getirebilir” sözleriyle ifade ediyor.

Ünlü milyardere göre kanserin tedavisi için çalışmalar günümüzden çok önce başladı. 2008’de araştırmacılar, tümörlü hücrelerdeki değişimleri karşılaştırmaya başlayıp bütün tümörlerin aynı olmadığını keşfetmişlerdi. Günümüzde ise birçok ilaç firması, herhangi bir tümör hücresinin değişim kopyalarını içeren kanser aşıları geliştiriyorlar. Aşının yaptığı şey, kişinin bağışıklık sistemini değişime uğramış hücreleri bulup yok etmeye programlamak.

Gates’in yazısında, halkın bu kanser aşılarını ucuza ve yeterli sayıda elde etmesinin oldukça zor olacağı da belirtiliyor. (Kaynak: Webtekno)