Times: DAİŞ kimyasal kullanabilir

Kürdistan'da Peşrmerge güçleri, Irak ordusu, ABD, İngiltere, Hollanda ve uluslararası koalisyonda yer alan diğer ülkelerin katılıp destek vereceği, Musul operasyonu için hazırlıklar sürüyor.

Kürdistan'da Peşrmerge güçleri, Irak ordusu, ABD, İngiltere, Hollanda ve uluslararası koalisyonda yer alan diğer ülkelerin katılıp destek vereceği, Musul operasyonu için hazırlıklar sürüyor.

Irak'ta, Musul kentinin örgütten geri alınması amacıyla yapılacak olan Musul operasyonu için silah destekleri ve askeri destek sürerken, DAİŞ'in de Musul operasyonu için hazırlık yapmaya çalıştığı ve operasyonda kullanmak üzere kimyasal madde stokladığı iddia edildi.

İngiliz Newyork Times Gazetesi, uzmanlara dayandırdığı yazısında DAİŞ'in, Irak'ta Musul kentinin örgütten geri alınması amacıyla yürütülecek operasyona katılacak güçlere karşı kullanmak üzere kimyasal silah stokladığını yazdı.

 

"Musul operasyonu için hardal gazına karşı eğitim verdik"

Askeri yetkililer ve uzmanlara göre DAİŞ, Musul'da kullanılması amacıyla kimyasal silah stokluyor.Daha önce de kimyasal silah kullandığı tespit edilen DAİŞ için Times'a konuşan ABD'li albay John Dorrian'ın, "DAEŞ daha önce kimyasal silah kullandı. Bunu kullanmaya dair gelişkin olmayan bir kapasiteleri var. Irak ve Suriye'de bunu çok sayıda olayda kullandıklarına dair gelen bilgiler var" ifadelerini kullandı. 

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Dorrian'a, DAİŞ'in daha önce de kullandığı hardal gazını kullanıp kullanmayacağına dair bir kaygıları olup olmadığı sorulması üzerine, "Bunun olasılığı var. Irak güvenlik güçleriyle onları buna hazırlamak için eğitimler yürüttük" cevabını vardi.

 

DAİŞ herşeyi kullanabilir

İngiliz kimyasal savaş uzmanı Hamish de Breton-Gordon ise Irak güçlerinin 17 bin gaz maskesi aldığını söyledi. Kürdistan'da Peşmergeye ve Irak yönetimlerine danışmanlık yapan İngiliz kimyasal savaş uzmanı,""Koalisyon güçleri son 18 aydır IŞİD'in kimyasal silah programını kayda geçirmeye çalışıyor. IŞİD'in Musul'u savunma için her şeyi kullanacağını biliyoruz. Bir süredir stok yapıyorlar." dedi. 

 

DAİŞ'in Musul için herşeyi yapabileceğinin altını çizen Breton-Gordon, DAİŞ'İn operasyonda karısında duranlara herşeyi atabileceğini ve buna birçok kimyasal silahın da dahil olduğunu söyledi. BM'nin eski kimyasal silah denetçilerinden Tim Trevan ise gazeteye yaptığı açıklamada, "IŞİD'in çok büyük oranda hardal gazı kullanarak Musul operasyonunu geciktirebilmesi mümkün. Ama bu ihtimalin operasyonun zamanlamasını (gelecek ay başlaması bekleniyor) ya da sonucunu değiştireceğini düşünmüyorum" dedi.