Yanlış test sonucuna 2 milyon euro tazminat

İrlanda'da kanser hastası bir kadına 2.1 milyon euro tazminat ödenecek.

HABER MERKEZİ

İrlanda'da kanser hastası bir kadına 2.1 milyon euro tazminat ödenecek. 37 yaşındaki Ruth Morrissey adlı kadın, yanlış test sonuçları yüzünden hastalığının ilerlediğini söylemişti.

İrlanda’da bir mahkeme rahim ağzı kanseriyle mücadele eden Ruth Morrissey’e 2009 ve 2012 yıllarından yanlış test sonuçları verilmesi yüzünden 2.1 milyon euro tazminat ödenmesine karar verildi. Ruth Morrissey ve eşi Paul, İrlanda’nın Limerick şehrinde MedLab Pathology Limited ve Quest Diagnostics adlı iki laboratuvarı dava etmişti.

Böyle bir davanın ilk kez görüldüğü İrlanda Yüksek Mahkemesi, 37 yaşındaki Ruth Morrissey’e 2.1 milyon euro verilmesine karar verdi. Ruth Morrissey’e 2014 yılında rahim ağzı kanseri teşhisi konulmuştu.

Morrissey, geçen yıl Mayıs ayında kendisine 2009 ve 2012 yıllarında yapılan iki smear testinin sonucunun yanlış olduğunu öğrendi.

Morrissey’in iddiasına göre, 2009 ve 2012’deki testler doğru bir şekilde yorumlansaydı ve rapor edilseydi, başarılı bir şekilde tedavi edilebilirdi ve kanserin gelişmesi engellenebilirdi.

Küçük bir kızı olduğunu mahkemeye söyleyen Morrissey ölmek istemediği söyledi. Laboratuarlar ise tüm iddiaları reddediyor.