K24 ÖZEL - Kamplarda kalan Afrinlilerden çağrı

Şehba bölgesinde bulunan sığınmacı kampında kalan Afrinliler günlük ihtiyaçlarının eksikliğinden dolayı yaşam mücadelesi veriyorlar.

K24 - AFRİN

Şehba bölgesinde bulunan sığınmacı kampında kalan Afrinliler günlük ihtiyaçlarının eksikliğinden dolayı yaşam mücadelesi veriyorlar.

K24 ekibi, Şehba kampında kalan Afrinli sığınmacılarla görüştü.

Kampta kalan Afrinliler; Suriye rejim güçleri, Rusya askerleri ve Türkiye tarafından etrafı sarılı olan Şehba’ya yardımların ulaşmasının engellendiğini belirtiyor.

İçinde bulundukları durumun çok kötü olduğunu dile getiren Afrinliler, ihtiyaçlarının karşılanması için uluslararası insani yardım kuruluşlarına çağrıda bulunuyor.

Hem kış soğuklarında hem de yazın sıcağında çadırlarda kaldıklarını söyleyen sığınmacılar, sıcakların artmasıyla çocuk hastalıklarının baş gösterdiğini ifade ediyor.

Kamptakiler bir an önce Afrin’e dönmek istiyor.

K24’e konuşan Afrinli sığınmacı Mesud Xılo, “Nerde insan hakları! Kimse çocuklara bakmıyor. İnsan haklarını savunan örgütler nerede? Sığınmacı kampları için para alanlar, halka dağıtmıyorlar” dedi.

Nigar Silo isimli bir başka sığınmacı ise, Şehba kampında kalmalarının sebebinin, Afrin’e dönmeleri için olduğunu ifade ederek, burada çocuklarla beraber zor şartlarda çadırlarda kalmak zorunda olduklarını anlattı.

Silo, 1 yaşındaki çocuktan 90 yaşındaki yaşlısına kadar herkesin Afrin’e dönmek istediğini vurguladı.

Kamp yönetimi de, sadece günlük insani ihtiyaçlarının engellenmekle kalmayıp, zaman zaman yolların da kapandığını belirterek, uluslararası örgütlere çağrıda bulunuyor.

ŞEHBA NEREDE?

Şehba, Batı Kürdistan’ın (Rojava) en batısındaki Kürt yerleşim yeri olan Afrin ile Kobani’nin batısındaki Fırat Nehri arasındaki bölgeyi kapsıyor.

Şehba bölgesinde bulunan Cerablus, Rai ve Ezaz yerleşim yerleri, sırasıyla doğudan batıya sınır hattı boyunca yer alırken; Minbic, Cerablus’un güneyinde; El Bab, Rai’nin güneyinde ve Til Rifat, Mare ile Exterin gibi yerleşim yerleri ise Ezez’in güneyinde yer alıyor.

Şu an Şehba’da 4 sığınmacı kampı bulunuyor. Bu kamplarda Şehba bölgesinden insanlar ve Afrinliler kalıyor. Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Mart 2018’de Afrin’e girmesiyle birlikte Afrin merkez ve köylerinde çok sayıda kişi yerlerinden oldu. Bu kamplardan yaklaşık 25 bin kişi kalıyor.