K24 ÖZEL - Diyarbakırlılar: Ramazan’da da ürünler pahalı

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, Diyarbakır pazarlarında alışveriş hareketliliği artmasına rağmen, kuruyemiş satışlarında durgunluğun yaşandığı belirtildi.

K24 - DİYARBAKIR

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, Diyarbakır pazarlarında alışveriş hareketliliği artmasına rağmen, kuruyemiş satışında durgunluğun yaşandığı belirtildi.

Ramazan ayının gelişiyle birlikte pazarlarda bir hareketlilik yaşansa da, Diyarbakır halkı ve esnafı, fiyatların pahalılığından şikâyetçi. 

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki pazarlarda Ramazan ayında hareketliliğin en çok yaşandı yer olarak biliniyor. 

Suriçi esnafı, önceki yıllara göre, Ramazan’da Gazi pazarında göreli bir canlılığın olduğunu, ancak fiyatların pahalı olduğunu söyledi.

Gazi pazarında esnaflık yapan Orhan Güngörmüş, pazarda eski canlılığın kalmadığını ifade ederek, “Sur’da yaşanan sorunlardan önce burası çok kalabalıktı. Geçen yıllara göre kazancımız çok azaldı. İnsanlar alışverişini gram ile yapıyor. Daha kilo ile kuruyemiş alanları görmedik. Sadece turistiler kilo ile alıyorlar” dedi.

Pazar alışverişi yapan Metin Geter, aldığı maaşın yetersiz olmasından dolayı kuruyemiş alamadığını dile getirdi.

K24’e konuşan Geter, “1500-2000 TL maaşla çalışan birinin evine kuruyemiş alması zor. Önceki yıllar daha iyiydi. Daha önce kuruyemişin kilosu 40 liraydı şimdi 70 lira olmuş. Aralarında çok fark var” şeklinde konuştu.

Kuruyemiş dışarıdan Suriçi Gazi pazarına getiriliyor. Türkiye’de ekonomideki kötü gidişat ve döviz kurlarının artışı kuruyemiş fiyatlarını da olumsuz etkilemişti.

Suriçi esnafı, K24’e verdikleri bilgilerde, kuruyemişin dışında Ramazan’da en çok tüketilen ürünlerin bal, tereyağı, pekmez, helva ve peynir olduğunu belirtti.

Gazi pazarında fındığın kilosu 60 TL, fıstığın kilosu 70 TL, kayısının kilosu 27 TL, cevizin kilosu 28 TL, kabak çekirdeğinin kilosu 20 TL’ye satılıyor.