Fransa: Musul'a büyük operasyon çok yakında

Fransa, Musul'da DAİŞ hedeflerini bombaladı

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Charles de Gaulle gemisinden kalkan Rafale savaş uçaklarının bugün Musul'daki DAİŞ hedeflerini vurmasının, kentin terör örgütünden kurtarılması için başlatılacak büyük operasyonun habercisi olduğunu" söyledi.

Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı François Hollande'ın emirleri doğrultusunda bölgedeki koalisyon güçlerini desteklemek için Fransız savaş uçaklarının bugün Musul'da DAİŞ'e yönelik operasyon düzenlediğini ifade etti.

Fransız bakan, "Bugünkü operasyonlar, bölgedeki koalisyon güçlerini desteklemek içindi. Musul'un terör örgütü IŞİD’in elinden alınması için büyük harekat hemen olmasa bile çok yakında başlayacak" dedi. Bugünkü opeErasyonlarda, 8 Rafale uçağı DAİŞ hedeflerini bombalamıştı. 24 Rafale uçağı taşıyan Charles de Gaulle, Eylül başında bölgeye gönderilmişti. Fransa Ocak 2015'te Paris'te 12 kişinin öldüğü Charlie Hebdo saldırılarının ardından Irak ve Suriye'deki DAİŞ hedeflerine yönelik koalisyon operasyonlarına katılmıştı.