Masum: DAİŞ’e karşı tüm kesimler uzlaşmalı

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, terör örgütü DAİŞ’in tüm dünya için büyük bir tehdit olduğunu belirterek, bu tehdit ile mücadele konusunda tüm kesimlerin uzlaşması gerektiğini söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, terör örgütü DAİŞ’in tüm dünya için büyük bir tehdit olduğunu belirterek, bu tehdit ile mücadele konusunda tüm kesimlerin uzlaşması gerektiğini söyledi.

Euronews’e mülakat veren Cumhurbaşkanı Fuat Masum, DAİŞ’in tüm dünya için büyük bir tehdit olduğunu vurguladı. Masum, ‘‘Tüm zümrelerin birlikte uzlaşma yapması gerekiyor. Böylece tüm tartışma ve düşmanlıklar da son bulacaktır. Bu çok önemli bir konu ve çözüm bulmak da kolay da değil. Bu fikir için inançla çalışılmalı. İşte o zaman Irak’ı parçalayan bu kavgaların izlerini de silebiliriz” diye konuştu.

Musul operasyonunun çok hassas olduğuna dikkati çeken Masum, kentte yaklaşım 1 milyon insanın yaşadığını ve DAİŞ’in sivilleri canlı kalkan olarak kullanabileceğine dikkat çekti.

Türkiye askerlerinin Irak’taki varlığına da değinen Masum, Türk askerlerinin Irak topraklarına hükümetin izni olamadan girdiğini söyledi. Türk yetkililerin, güçlerini geri çekmeleri için yapılan bütün talepleri reddettiğini belirten Masum, Türk askerlerinin Irak hükümetinin izni olmadan Irak topraklarında bulunan tek güç olduğunu ifade etti.

Masum, Irak’ta bulunan Türk askerlerinin Türkiye ile olan ilişkilere zarar verip vermediğine ilişkin soruyu verdiği yanıtta “Bu güçlerin Irak’ın izni olmadan giriş yapması cezai işlem gerektirir. Irak’a gelen bir delegeden sonra Türk yetkililerle bu güçleri geri çekmeleri konusunda görüşmek istedik. Askerlerin çekilmesi için ortak bir komite kurduk ancak Ankara yönetimi bunu istemedi.’‘ ifadesini kullandı.

Kürdistan’da yapılacak bağımsızlık referandumu ile ilgili fikirlerini de paylaşan Masum, şöyle konuştu: ‘‘Bu referandum doğrudan bağımsızlık anlamına gelmiyor. Bağımsızlığın ilanı için Irak yönetimi ve bölgedeki diğer ülkelerle bir anlaşmaya varılması gerekiyor.”