DAİŞ mağduru kadınlar için Duhok'ta enstitü

Almanya'nın Baden Württemberg eyaleti, DAİŞ'in elinden kurtulmayı başaran ve travma geçiren kadınlara yönelik başlattığı projenin ikinci ayağını uygulamaya geçiriyor.

Almanya'nın Baden Württemberg eyaleti, DAİŞ'in elinden kurtulmayı başaran ve travma geçiren kadınlara yönelik başlattığı projenin ikinci ayağını uygulamaya geçiriyor.

 

Projenin ilk ayağında Baden Württemberg Eyaleti 2015 yılında çoğu Şengal Bölgesi'nden çok sayıda Ezidi ve Hristiyan kadını Almanya'ya getirerek travma tedavisi sunmuştu. Projenin ikinci ayağı olarak ise kadınlara yerinde tedavi hizmeti sunulması amacıyla Duhok'ta bir enstitü kuruluyor. 

 

Duhok'ta psikoterapist yetiştirilecek

Baden Württemberg Eyaleti'nin hem Irak hükümeti hem de Kürdistan Hükümeti ile işbirliğine giderek Duhok'ta bir enstitü kuracağını söyleyen Kızılhan, "Duhok'taki üniversiteye bağlı olacak bu enstitüde savaş ve kriz bölgesinden kaçan Ezidi, Hristiyan ve Şii kadınlara travma tedavisi sunabilecek psikoterapistler yetiştirilmesi hedefleniyor” diyor. 

Kızılhan enstitünün ilk öğrencilerinin 2017 Mart'ında eğitime başlayacağını belirtiyor. Enstitüde ilk aşamada 30 öğrenciye, psikoterapi ve psikotravmatoloji alanında üç yıllık eğitim verileceğini, Almanya'dan alanında ünlü profesör ve doktorların enstitüde ders vereceğini belirten Kızılhan. "Öğrenciler yılda iki kez de buraya, Almanya'ya gelerek, Stuttgart ve Tübingen Üniversiteleri'nde eğitim alacak. Psikoterapi eğitiminin Almanya'da nasıl olduğunu yerinde görecek” diyor. Üç yıllık eğitimin sonunda öğrencilerin Bachelor diploması alacağını söyleyen Kızılhan, şu ana dek 60'a yakın başvurunun olduğunu, bu kişiler arasında eleme yapılacağını söyledi.

 

10 yıl içinde bin 600 terapist

Amaçlarının orta vadede Duhok ve çevresindeki mülteci kampları ve hastanelerinde savaş mağduru kadınlara travma tedavisi sunulması olduğunu söyleyen İlhan Kızılhan, "Bu terapistler şiddet ve cinsel istismar mağdurlarına ana dillerinde, kültürlerinde eğitim verecek. Hedef on yıl içinde bin 600 terapist yetiştirmek” diyor.

 

Binden fazla kadın travma tedavisi gördü

Baden Württemberg Eyaleti'nin 2015'de başlattığı projenin sorumlusu olan psikolog Jan İlhan Kızılhan, projenin ilk ayağında Almanya'da bin 100 Ezidi ve Hristiyan kadın getirdiklerini, kadınların iki yıl boyunca travma tedavisi gördüğünü hatırlatıyor. Tedaviye genç kızların daha açık olduğunu söyleyen Kızılhan, şöyle konuşuyor:

"Almanya'ya tedavi amacıyla gelen bazı kadınlar kendilerini buna henüz hazır hissetmiyor. Çünkü akrabaları, kardeşleri, babaları, anneleri hala DAİŞ'in elinde. Bunun yanı sıra kadınların buraya alışmaları da zaman alıyor. Bu kadınlar şiddet görmüş, cinsel istismara maruz kalmış. Dolayısıyla özellikle yaşı büyük olanların dini ve kültürel olarak bunu kabul etmeleri, bununla yaşamaları onlar açısından çok zor bir durum. Buraya getirdiğimiz kadınlar dilerlerse tedavinin ardından Almanya'da oturum hakkına da sahip olabiliyor. Hukuki olarak böyle bir hak tanınıyor onlara. Çoğu dönmek istemiyor çünkü bölgede çatışmalar sürüyor, savaş devam ediyor.”

 

Duhok ve çevresinde travma yaşayan bin 400 kadın var

Halihazırda savaştan kaçarak Duhok ve çevresindeki mülteci kamplarına yerleşen ve travma geçiren bin 400 kadın tespit ettiklerini söyleyen psikolog Jan İlhan Kızılhan, sadece Duhok değil Irak'ın farklı noktalarında ve Suriye'de de enstitüler kurulmasını ve savaş mağdurlarını tedavi edecek psikoterapistlerin yetiştirilmesi gerektiğini kaydediyor. "Ortadoğu'da savaşlar sürekli sürdüğü için travma nesilden nesile geçiyor” diyen Kızılhan, savaşın yanı sıra Ortadoğu ülkelerinde kadınların evde de şiddet gördüğünü belirtiyor ve ekliyor: "Ataerkil yapı nedeniyle Avrupa'da kadınların sahip olduğu standartlarda bir hayat sürmüyorlar. Biz enstitüde bu nedenle psikoterapist yetiştirmenin yanı sıra insanları bilinçlendirmek için toplantılar yapacağız. Bölgenin buna ihtiyacı var.” (Deutsche Welle)