Musullular şehri terk ediyor

Günde 30-40 aile Kürdistan Bölgesi’ndeki kampların yolunu tutuyor

K24 - MUSUL

Ekonomik sıkıntı ve güvenlik zaafiyeti nedeniyle Musul’u terk eden siviller, daha önce yaşadıkları göçmen kamplarına geri dönüyor.

Kamp yetkililerinin verdiği bilgiye göre günde 30-40 aile Musul’u terk ederek Kürdistan Bölgesi’ndeki kampların yolunu tutuyor. Musul’un merkezini oluşturduğu Ninova Vilayeti’nin yeni valisi de yardım çağrısında bulunuyor.

Amine, Musul DAİŞ’ten kurtarıldıktan sonra kente dönen sivillerden biri. Ancak o, kentteki koşullardansa bir kez daha kampta yaşamayı tercih etmiş. K24’e konuşan Amine, “ Musul’da erkek kardeşimi kaybettik. Ordu tarafından tutuklandı ve akıbetini halen bilmiyoruz. Dönmeye korkuyoruz şu an, ordudan korkuyoruz. Aynı zamanda DAİŞ’ten de korkuyoruz” diyor.

Safiye isimli Musullu ise, “Musul’da iş yok güç yok. Eşim öldürüldü, çocuklarım küçük, evim de yıkık. 16 Nisan 2016’dan beri kampta yaşıyoruz ve Musul’un yaşamaya elverişli olmadığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yılın başında bütün taraflar göçzedelerin dönüşünü gündeme getiriyordu ancak bunun sonucunda işler tersine döndü. Kampalara dönüşlerin hızlandığı bu günlerde yüzlerce kişi evlerini geride bırakıyor.

Xazir Kampı Müdürü Reşid Derweş, “Göçzedelerin kamplara dönmesinin birçok sebebi var. Can güvenlikleri yok, temel hizmetlerden yoksunlar, iş imkanları yok. Bunlar temel sebepler çünkü insanların geçinebileceği bir gelirleri yok” diye belirtti.

Derweş, 2019’un başından bu yana 550’den fazla ailenin kamplara geri döndüğünü ve günlük 30-40 ailenin gelmeye devam ettiğini kaydetti.

K24’e bilgi veren Ninova Valisi Mensur el Merid ise, “İnsanların güven duymamasına ve evlerine dönmemesine yol açan birçok karmaşa var. Göçzedelerin dönüşü sadece benimle çözülecek bir sorun değil. Diğer devlet kurumları, ordu, il meclisi ve Bağdat da yardımcı olmalı. Sorunun bir kısmı ekonomik bir kısmı da güvenliktir” şeklinde konuştu.

2014 Haziran’ında DAİŞ tarafından ele geçirilen Musul, Temmuz 2017’de örgütten alındı ancak bombardıman ve çatışmalar nedeniyle kent enkaza dönüştü.