Rusya'dan ABD'ye cevap: ABD, taahhütlerini yerine getirmedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye’de Rusya’yla işbirliğini sonlandırdıklarını söylemiş ve Suriye konusunda ikili görüşmelerin durdurulduğunu açıklamıştı.

ABD'nin, Suriye konusunda Rusya ile ikili ilişkileri askıya alma kararı hakkında değerlendirmede bulunan  Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Suriye konusunda verdiği sözleri yerine getirmediğini ve anlaşmazlık konusunda bütün kabahati Rusya’ya yıkmaya çalıştığını belirtti.

Rusya'nın, Suriye konusunda ABD ile varılan anlaşmayı sürdürmek için adımlar attığını ifade eden Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin anlaşmaya varılan ateşkesle ilgili kilit gereklilikleri yerine getirmediğini söyledi.

 

“Washington, Halep sakinlerinin insani durumunu hafifletmek için anlaşmanın kilit koşulunu yerine getirmedi. Şimdi de kendilerinin hazırladığı bu anlaşmayı uygulamada başarısız olduğu için sorumluluğunu başkasına yüklemeye çalışıyorlar” diyen Zaharova, anlaşmadaki en önemli maddenin, hükümet ordusu ve muhalif güçlerin Kastello yolundan eşit mesafeye çekilmesi olduğunu belirtti.

“ABD, Suriye’deki muhalefeti teröristlerden ayırma taahhüdünü de yerine getirmedi” diyen Zaharova, ABD’nin muhalefete baskı yapmayı reddettiğini ve militanların bu dönemde yeniden gruplaşmasına yol açtıklarını söyledi. 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin Suriye’de Rusya’yla işbirliğini sonlandırdıklarını söyleyerek, “Ne yazık ki, Rusya verdiği sözleri yerine getiremedi ve Suriye yönetiminin Moskova’nın kabul ettiği anlaşmalara uyumunu sağlamakta isteksiz ya da başarısız oldular” ifadelerini kullanmıştı.