Mahmur’da buğday tarlalarında yangın

Olayın ardından cami hoparlörlerinden halka, yangın söndürme çalışması için yardım çağrısı yapıldı.

K24 - MAHMUR

Kerkük’ün Sergeran ve Pirde bölgelerinden sonra bu kez Mahmur’a bağlı iki köyde ekinler ateşe verildi.

K24’ün edindiği bilgiye göre dün gece Mahmur’un Pallan ve Giresor köylerinde ekinlerin ateşe verilmesi sonucu onlarca dönümlük buğday tarlaları küle döndü.

Yangın nedeniyle meydana gelen zararın ne kadar olduğu henüz bilinmiyor.

Olayın ardından cami hoparlörlerinden halka, yangın söndürme çalışması için yardım çağrısı yapıldı.

Son haftalarda başta Kerkük’ün Dubız ilçesinin Sergeran nahiyesine bağlı köylerde olmak üzere Kürt çiftçilere ait ekinler ateşe veriliyor.

Geçtiğimiz hafta Pelkane köyü sakini Kürt çiftçilere, ithal Araplar ve Iraklı güçlerce, köyden göç etmelerine karşılık ekinlerini biçebilecekleri şartı koşulmuştu.

Son olarak dün, sabah saatlerinde Pirde kasabasına bağlı Serbir ve Qaresalim köylerinde Kürt çiftçilerin tarlalarında yangın çıktı. Yangıda yüzlerce dönümlük arazi yandı.

Irak Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre, şimdiye kadar Kerkük sınırları içerisinde 3 bin 719 dönüm ekili arazi yakılırken, Ninova sınırları içerisinde de 11 bin 183 dönüm arazinin yakıldı. Selahaddin il sınırları içerisinde de Kürtlere ait 4 bin 907 dönüm ekili arazi ateşe verilirken Diyala’da da şimdiye kadar 379 dönümlük arazi yandı.

Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi kapsamında kalan Kürdistan Bölgesi idaresi dışındaki Kürdistani bölgelerde şimdiye kadar 30 bin 730 dönüm ekili arazi yakıldı.