Heseke’de acı tablo; ölü sayısı arttı

K24 muhabirinin Kamışlo’dan aktardığı bilgilere göre terör örgütü DAİŞ’in Rojava’nın Heseke kentindeki bir Kürt düğününe düzenlediği kanlı terör saldırısında şehit olanların sayısı 45’e yükselirken 93 kişi de yaralandı.

K24 muhabirinin Kamışlo’dan aktardığı bilgilere göre terör örgütü DAİŞ’in Rojava’nın Heseke kentindeki bir Kürt düğününe düzenlediği kanlı terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 45’e yükselirken 93 kişi de yaralandı.

Muhabirimiz, Rojavada’ki hastanelerde gerekli tıbbi malzemelerin bulunmaması ve imkânsızlıkların yaralıların tedavisinde aksaklılar meydana getirdiğini ileterek Kürdistan yönetiminin Rojava’ya üç ton ilaç ve tıbbi malzeme gönderdiğini duyurdu.

Muhabirimiz ayrıca resmi kaynakların saldırıda hayatını kaybeden ve yaralananların gerçek sayısını vermediğini ve Sağlık Kurulunun duyurduğu verilere göre toplamdaki yaşamını yitirenlerin sayısının 39 olarak açıklandığını sözlerine ekledi.

Edinile bilgilere göre Heseke Merkez Hastanesi’nde yaşamını yitiren 18 kişi ve yaklaşık 40 yaralı bulunuyor. Heseke’deki İlçe Hastanesi’nde ise yaşamını yitiren 18 kişi ve yine Heseke’deki Hekmê Hastanesi’nde yaşamını yitiren 10 kişinin olduğu öğrenildi. Kamişlo’daki hastanelerde ise iki şehit bulunuyor. Öte yandan Kamışlo’daki bir başka hastanede de şehitlerin olduğu ancak sayısının net olarak bilinmediği öğrenildi.

Dün akşam Heseke – Kamışlo yolu üzerinde Sefiya köyünde bulunan Senabil düğün salonunda gerçekleşen canlı bomba saldırısını terör örgütü DAİŞ üstlendi.

Terör örgütü DAİŞ 20 Ağustos günü Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki bir Kürt düğününe canlı bombayla düzenlediği saldırıda yüzlerce vatandaş yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştı.

Bazı siyasi gözlemciler Gaziantep’teki saldırıdan ders alınmadığı ve Rojava’daki güvenlik önlemlerinin yeterince sağlanmadığı görüşünü aktararak PYD yönetimini eleştirdi.