DAİŞ liderleri Musul'dan kaçıyor

Amerikalı Tuğgeneral Dave Anderson, Musul'un geri alınmasına yönelik operasyon hazırlıklarında sona gelindiğini belirterek DAİŞ liderlerinin kenti terk etmeye başladığını söyledi.

ABD öncülüğünde kurulan eğit-donat programı kapsamında Irak'tan sorumlu olan Amerikalı Tuğgeneral Dave Anderson, Musul'un geri alınmasına yönelik operasyon hazırlıklarında sona gelindiğini belirterek DAİŞ liderlerinin kenti terk etmeye başladığını söyledi.

"DAEŞ liderlerinin Musul'u terk etmeye başladığını görüyoruz; çünkü Musul'u kaybedeceklerini biliyorlar" ifadelerini kullanan Anderson, DAİŞ liderlerinin Musul'u kaybedeceklerini düşünerek kaçmaya başladığını söyledi.

 

Anderson, Bağdat'tan video konferans yoluyla Pentagon'daki basın mensuplarının Musul operasyonuna ilişkin sorularını cevapladı.

"2015 yılında programın başlamasından bu yana 54 bin civarında güvenlik unsuruna eğit-donat programı kapsamında 1.6 milyar dolar harcama yapıldı." diyen Anderson, şu ana kadar asker sayısı 800 ile bin 600 arasında değişen 12 tugaya eğitim verdiklerini bildirerek, 8 bin Ninova polisi ile 10-12 bin arasında yerel güçlere de eğitim verdiklerini kaydetti.

Tuğgeneral, Musul'un geri alınmasından sonra kentin güvenliğini 30 bin ila 45 bin askerin sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.