Haşdi Şabi: Türkiye’nin amacı bölgeyi parçalamak

Şii Haşdi Şabi birlikleri tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın Irak topraklarındaki Türk askeri güçlerine ilişkin açıklamalarına tepki gösterildi.

Şii Haşdi Şabi birlikleri tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın Irak topraklarındaki Türk askeri güçlerine ilişkin açıklamalarına tepki gösterildi ve amacın bölgeyi ayrıştırmak olduğu savunuldu. Asayibi Ehli Hak açıklamasında ise Türk güçlerinin Musul’a girmesine izin verilmeyeceği söylendi.

Haşdi Şabi Sözcüsü Kerim Nuri, Türkiye ile İsrail’in bölgeyi parçalamak gibi ortak bir hedeflerinin olduğunu öne sürdü ve Türkiye’nin bölgeye askeri güç yığarak bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi amaçladığını iddia etti.

Açıklamamsının devamında, Türkiye’ye seslenen Kerim Nuri Irak’ın egemenliğine ve Ninova vilayetinin idari ve etnik yapısına saygı duyması çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Ehli Hak: İzin vermeyeceğiz

Öte yandan Asayibi Ehli Hak grubu ise yaptığı açıklamada, Tür ordusunun Musul’a girmesine izin verilmeyeceği belirtildi.

Haşdi Şabi’ye bağlı en büyük gruplardan olan Asayibi Ehli Hak birlikleri lideri Qays Xazali, Türkiye ordusu ve ona bağlı güçlerin, Musul’u DAİŞ teröristlerinden kurtarma operasyonuna katılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Haşdi Şabi’nin Musul operasyonuna kesinlikle katılacağını söyleyen Xazali, “Ne Erdoğan ne Asil Nuceyfi, Haşdi Şabi’nin Musul operasyonuna katılmasına engel olabilir.” şeklinde konuştu. Xazali de açıklamasında, Türkiye’nin amacının bölgeyi parçalamak olduğunu iddia etti.

Haşdi Şabi Musul operasyonuna katılacak mı?

Haşdi Şabi yöneticileri, Türkiye’nin Irak’ta güç bulundurması ve Musul operasyonuna katılmasıyla ilgili ifadelerine karşı sık sık açıklamalarda bulunup tepkiler gösterirken söz konusu örgütün, Musul operasyonuna katılıp katılmayacağına ilişkin resmi bir açıklama yapılmış değil. Bazı Iraklı yetkililer, Haşdi Şabi’nin Musul operasyonuna destek kuvvet olarak katılacağını ancak şehir merkezine girmeyeceğini aktarırken bazıları ise operasyonda yer almayacaklarını duyuruyor.

Öte yandan BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından dün yapılan açıklamada ise Haşdi Şabi birliklerinin Musul operasyonuna katılmasının, yeni sorunlara yol açacağı uyarısı yapıldı ve operasyonda yer almamaları için çağrıda bulunuldu.