Kurtulmuş: Musul operasyonunu yerel güçler yapsın, biz havadan destek verelim

K24’ün sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Musul operasyonunun yerel güçlerle yapılması gerektiğini belirterek, “Biz de ABD ile birlikte hava desteği verebiliriz” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bağdat’ın Irak’taki Türk askerinin çekilmesi taleplerine sert tepki göstererek “Biz DAİŞ ile mücadele için oradayız” dedi. Kurtulmuş, Musul operasyonunun yerel güçlerle yapılması gerektiğini belirterek, “Biz de ABD ile birlikte hava desteği verebiliriz” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başika krizi, Musul operasyonu, DAİŞ ile mücadele ve Türkiye-Kürdistan ilişkileri konusunda K24’ün sorularını yanıtladı.

Musul operasyonunun yaklaştığı bir dönemde Başika krizi doğdu? Bağdat, Türkiye’den buradaki askerini geri çekmesini istedi. Türkiye, askerini çekecek mi? Bağdat’tan gelen bu açıklamalara ne diyorsunuz?

Şimdi önce şunu ifade etmek lazım; Türkiye orada orada işgalci bir güç olarak bulunmuyor. Türk askeri unsurlarının Başika’daki varlığı aslında DAEŞ’in varlığını sonlandırmak içindir. Bugün Başika’da niye Türk askeri var diye soranlara şu soruyu sormak lazım. Bir gün içerisinde bir tek kurşun sıkmadan Musul’u DAEŞ’e teslim ettiğiniz zaman, Rakka’yı teslim ederken neredeydiniz?

Şimdi uluslararası camia uzunca bir süredir Suriye ve Irak’taki DAEŞ varlığını nasıl sona erdirileceğini konuşuyor ama sadece konuşuyor. Uluslararası camia DAEŞ ile mücadele ediyoruz dedikçe DAEŞ daha fazla güçleniyor. Birileri için DAEŞ uzaktaki bir tehdit olabilir. Ama Türkiye için sınırlarındaki bir tehdittir, kendi şehirlerini tehdit eden bir unsurdur, terör örgütüdür. İşte en son biliyorsunuz Gaziantep’ te 54 vatandaşımızı bir kına gecesinde şehit edecek kadar da zalim, gaddar bir örgüttür. Dolayısıyla Türkiye’nin Musul’daki bulunuş sebebi uluslararası camianın terörist olarak kabul ettiği örgütün Musul’daki ve o çevredeki varlığına karşı mücadele etmek içindir.

MUSUL'DA ETNİK YAPININ DEĞİŞTİRİLMESİNE İZİN VERİLEMEZ

Bir yıl önce de benzer bir kriz doğmuştu. Türkiye o zaman askerlerinin, eski Musul valisinin davetiyle Başika’da olduğunu açıklamıştı? Bugün için oradaki Türk askeri varlığını uluslararası hukuk açısından nasıl açıklıyorsunuz?

Sizin de söylediğiniz gibi Musul valisinin daveti, merkezi hükümetin bilgisi ve aynı zamanda da Kuzey Irak’taki Kürt yönetiminin bilgisi çerçevesinde Türk askeri oradadır. Türk askerinin varlık nedeni de Musul’un yerel unsurlarından sivil halkı, Arapları, Türkleri, Kürtleri, oradaki yerel unsurları eğiterek DAEŞ’e karşı hazır hale getirmektir. Dolayısıyla bizim varlığımız herhangi bir yeri işgal etmek için değil, işgal edilmiş terör örgütleri tarafından kuşatılmış olan bir şehri, maalesef perişan edilmiş bir bölgeyi kurtarmaktır. Burada yerel unsurlara yardımcı olmaktır, destek olmaktır.

İkinci olarak şunu ifade etmek isterim. Şimdi kimse de şu tutarsızlığı sergilememelidir. DAEŞ ile mücadele ediyor musunuz etmiyor musunuz? Ediyorsanız bunun pratik unsurları nerede? Yerel unsurlar bu mücadeleyi yapsın. Aynı Cerablus’ta olduğu gibi. Orada Özgür Suriye Ordusu, yerel halk geldi, bu mücadeleyi DAEŞ’e karşı verdi. Türkiye de toplarıyla, füzeleriyle destek verdi. DAEŞ’e karşı mücadele etti ve o alanı temizleyerek. Şimdi Cerablus halkı, 40 bin kişi kendi şehrine geri döndü. Biz aynı şeyin Musul’da olmasını istiyoruz. Bunu yaparken de Musul hem Türkmenlerindir hem Araplarındır hem Kürtlerindir. Hiçbir unsurun tek başına bölgedeki etnik yapıyı değiştirmesine müsaade edilmemeli.

"IRAK FİİLEN 3'E BÖLÜNMÜŞ, 33'E BÖLÜNMESİN"

Gelişmeler Musul operasyonun yaklaştığını gösteriyor ancak operasyonda rol alacak güçler, operasyonun şekli ve operasyondan sonrasına dair derin görüş ayrılıkları söz konusu. Türkiye’nin bu konulardaki pozisyonu nedir?

Şimdi bizim oradaki tezimiz şu; yerel unsurlar Musul, oradaki demografik yapı değiştirilmeden, Musul’da şimdiye kadar kimler yaşıyorsa o Musulluların eğitilerek, çok sayıda insan, 3 binin üzerinde insanı Türkiye eğitti şimdiye kadar. Eğitilerek bu unsurların ana gövdesini oluşturduğu, diğer unsurların da buna katıldığı bir kara operasyonu. Ama bu kara operasyonunu yapıp DAEŞ’i oradan temizlemeden evvel de ABD uluslararası camianın, Türkiye de bunun içerisinde yer alabilir, orada hava unsurlarıyla DAEŞ’i süpürmesi. Oradan DAEŞ’i temizlemesi.

Eğer böyle olmazsa başka unsurlarla, diyelim ki bölge dışından etnik kökeni farklı, mezhebi kökeni farklı unsurlarla orada yeni birtakım milis güçler oluşturulur. Ve bunlar üzerinde orada bir operasyon yapılırsa bu bölgedeki dengeleri daha fazla değiştirir, maalesef paramparça hale getiririz. Bizim endişemiz budur.

Yani biz şunu söylüyoruz; biz, bizim o bölgede yaşayan Kürtler de Araplar da Türkmenler de hepsi dostumuzdur kardeşimizdir. Oraya yeni gelmedi bu insanlar. Musul’un ahalisi, çevre Telafer ahalisi, Rakka ahalisi oraya yeni gelmediler. Bunlar asırlardır orada yaşıyorlar. Hiç kimsenin bir diğer unsuru yok ederek bölgeden çıkarmaya hakkı yoktur, hiçbir unsurun bölgedeki bu bölgedeki dengeleri daha dengesiz hale getirmeye hakkı yoktur.

Kim girmiş buraya bu dengeleri bozan kim? DAEŞ. DAEŞ’in bu dengeleri bozmasını engellerken başka, orada Kürtler var, Araplar var, Türkmenler var. Bunlar bu bölgenin insanlarıdır. Bunlar tekrar kendi şehirlerine kavuşmalı tekrar özgürlük içerisinde kendi kendilerini nasıl yönetecekler bunun kararını vermelidir. Uluslararası camianın yardım edeceği tek nokta burası olmalıdır. Ama yoksa o ben buraya hakim olayım, öteki ben buraya hakim olayım derse şuanda fiilen 3’ e bölünmüş olan Irak Allah muhafaza 33’ e bölünür. Bunu önlemenin yolu, gerçekten yerel halkın önünü açmaktır.

"NİYE TEK KURŞUN SIKMADAN MUSUL'U BIRAKTINIZ?"

İbadi’nin Türk askerinin çekilmesi yönündeki açıklamalarının arkasında başka güçler olduğu değerlendirmeleri var. “Söyleyene değil söyletene bakın” değerlendirmeleri var. Biliyorsunuz ABD’li bir albay da “Türkiye’nin oradaki varlığı illegal” dedi. Bu değerlendirmeler için ne diyorsunuz?

Şimdi biz, biz Irak yöneticilerinin merkezi hükümet yöneticilerinin bu sözlerinin tamamıyla iç politik dengeler icabı söylenmiş sözler olduğunu düşünüyoruz. Ve birilerinden destek alarak bunu söylediklerini biz de görüyoruz. Ama sonuç itibariyle söylediklerinin rasyonel bir temeli yoktur. Yani, soruyu mu tekrarlayayım, yani madem bu kadar DAEŞ’e karşıydınız da siz o zaman merkezi Irak yönetimi değil miydiniz?  Niye bir günde Rakka’yı teslim ettiniz? Niye savaşmadan, bir tek ateş yapmadan Musul’ dan binlerce askerleriniz çekip geriye götürdünüz? Ve DAEŞ gibi bir unsur geldi oraya yerleşti. 

"VEKALET SAVAŞLARININ SONUNA GELİNDİ"

Ortadoğu’da kan akmaya devam ederken uluslararası güçlerin çözümden çok bilek güreşi ile meşgul olduklarını görüyoruz. Nereye varacak bu bilek güreşi?

Şimdi bakın Ortadoğu giderek çok daha karmaşık bir hale geliyor. Ortadoğu’da bir Suriye var Irak da maalesef şimdi Suriye krizinden etkilenmeye başladı. Ortadoğu’da özellikle Suriye’de siyasi istikrarsızlık öyle bir hal aldı ki, vekalet savaşları, önce iç savaş sonra vekalet savaşları. Vekâlet savaşlarının da sonuna gelindi. Artık neredeyse Amerika, Rusya birbirleriyle kavga edecek, savaşacak noktaya geldiler. Bendeniz bunu 1,5 yıldır söylüyorum; artık bundan sonra bütün ülkelerin bölgede çözüme katkıda bulunması lazım. Aksi çok daha büyük bir kaostur, çok daha büyük bir savaştır, Allah muhafaza. Olan bölge halklarına olur. Ben onun şu noktada çözüme daha fazla yakın olduğumuzu görüyorum. Bölgede işte Amerika, Rusya diğer bölgesel güçler, diğer küresel güçler tam bir vekalet savaşı yürütüyorlar. Herkes birilerinin üzerinden laf söyletiyor, birilerinin üzerinden operasyon yapıyor. Bunun sonu yok. Adama sorarlar Irak’ın işgaliyle birlikte, Amerikan halkı bunu sormaya başladı. Amerika Irak’ı işgal edeli kaç sene geçti? Ee bu kadar yıl geçti de Amerika buradan ne kazandı? Askeri olarak çok sayıda askeri öldü, efendim bir büyük nefret kazandı, Ortadoğu’daki hiçbir sorunu çözemedi. Irak’ın iç işleyişlerini düzenli bir hale, demokratik bir süreç haline getirmedi. Irak’ta Kürtlerin, Türkmenlerin, Arapların, diğer unsurların Sünnilerin, Şiilerin ortak bir zeminde buluşmasını sağlayamadı.

Şimdi aynı şey Rusya için geçerli. Rusya Suriye’de bu kadar çok Esed rejimine destek verdi de Allah aşkına Rusya’nın buradan ne kazancı oldu? Dolayısıyla ben bütün unsurların artık son noktaya doğru hızla geldiğini düşünüyorum. Herkesin aklını başına toplaması lazım ama en çok bölge halkalarının. Biz bizeyiz, bu adamlar geldikleri yere giderler sonunda. Ama biz Türkler, Kürtler, Araplar burada yaşıyoruz, kıyamete kadar da yaşayacağız.

"ERBİL İLE SON DERECE YAKIN İSTİŞARE İÇİNDEYİZ"

Ortadoğu’da haritalar yeniden belirlenirken, sınırlar yeniden çizilirken sizin de belirttiğiniz gibi büyük vekalet savaşları yaşanıyor. Bu denklemler içinde Türkiye’nin bölgedeki en yakın müttefiki olarak  Kürdistan hükümeti gösteriliyor? Son olarak Türkiye-Kürdistan ilişkilerine dair neler söylemek istersiniz?

Şimdi, biz hem Irak’taki sorunla ilgili olarak hem Ortadoğu’daki bu tartışma ve çatışmalarla ilgili olarak Erbil ile son derece yakın istişareler içerisinde hareket ediyoruz. Çok yakın dostluklarımızı geliştiriyoruz. Ve inşallah bölge sorunlarının çözülmesi noktasında da ortak katkılar sunabileceğimizi düşünüyoruz. Ben bu vesileyle bütün kuzey Irak’taki Kürt kardeşlerimize sevgilerimizi saygılarımızı ifade ediyorum. İnşallah bütün bunlar sona erer, bu bölgenin halkları barış içinde yaşamaya devam eder.

K24/istanbul - Ercan DAĞ