Erdoğan'dan Abadi'ye: Haddini bil, Musul operasyonuna da katılacağız

Erdoğan, Irak Başbakanı Abadi'ye seslenerek "Irak'tan senin bağırman çağırman önemli değil. Sen benim seviyemde değilsin. Biz bildiğimizi okuyacağız." dedi.

Avrasya İslam Şurasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşgalci Türk askeri Irak'ı terketsin" diyen Irak Başbakanı Abadi'ye seslenerek "Irak'tan senin bağırman çağırman önemli değil. Sen benim seviyemde değilsin. Biz bildiğimizi okuyacağız." dedi.

Erdoğan, Musul operasyonu üzerinden Irak'la gerilen ilişkilerle ilgili, "Nasıl Cerablus’ta katıldıysak, Rayi’de katıldıysak, Musul’da yapılacak operasyonlara da katılacağız" dedi. 

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili de konuşarak, Fetullah Gülen cemaatinin dünya için büyük tehdit oluşturduğunu söyledi.  "FETÖ hem itikadi sapkınlığıyla, hem de eğitim ve ticaret yöntemleriyle Müslümanlar ve tüm dünya için DEAŞ kadar önemli bir tehdittir" diyen Erdoğan, "Bu tehdit sadece Türkiye’ye mahsus bir tehdit değildir. İslam coğrafyasını kana ve ateşe bulayan El Kaide gibi, DEAŞ gibi örgütlerin de çok ulvi gayelere hizmet ettiğini düşünen kişilerden oluştuğunu unutmamalıyız."ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen "Avrasya'da İslam; Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi" temalı 9. Avrasya İslam Şurası'nın açılışında yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

"Sadece yapan Müslümansa adı İslami terör olarak niteleniyor"

"İslam dünyası kendi içinde birlik olsa, sorunların çözümünü çatışmalarda değil, istişarede, saygıda, hoşgörüde arasalar bu terör örgütleri asla varlık gösteremezler. Bu örgütlerin aynı zamanda proje yapılar olduğunu da biliyoruz ancak her şeyi dış güçlere, küresel odaklara bağlama kolaycılığına da kapılmamalıyız. Bu projeye hayat veren kendi içimizdeki husumetlerdir, hatalardır. Sorunun asıl kaynağını önce kendimizde aramalıyız. İslam düşmanlığı yapanlara malzemeyi kendi ellerimizle verdiğimiz sürece dökülen Müslüman kanlarının önüne geçemeyiz. Burada çeşitli Avrupa ülkelerinden Asya’ya kadar Müslümanların azınlıkta olduğu ülkelerden gelen kardeşlerimiz var. 11 Eylül 2001’de yaşanan terör saldırıları sonrasında başlayan İslam karşıtlığı, daha açık ifadesiyle Müslüman düşmanlığı etkisini artırarak devam ediyor."

"DEAŞ’ın Irak ve Suriye’deki eylemleri, her ne kadar arkası karanlık da olsa Batı’daki İslam karşıtı düşüncenin güçlenmesine yol açıyor. Hem terör örgütlerinin hem de Batı’da yükselen Müslüman karşıtı görüşlerinin İslam’ı yer altına itme çabası taşıdığını düşünüyorum. Tüm dünyaya nizam vermeye çalışan Batı ülkelerinin Müslümanlara tecridi ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Dünyanın her yerinde farklı inanç grupları tarafından yapılan terör eylemleri yapılabiliyor. Sadece yapan Müslümansa bunun adı İslami terör olarak niteleniyor. Hristiyan terör örgütü, Yahudi terör örgütü, ateist terör örgütü diyeni duydunuz mu, duyamazsınız."

Abadi'ye cevap; "Haddini bil; Musul operasyonuna da katılacağız!"

"Eğer Irak ve Suriye’nin başı dertteyse her türlü sorumluluğu almak önce Türkiye’nin hakkıdır. Hiçbir yerden izin almaya ihtiyacımız yok, almayı da düşünmüyoruz. Bazı ülkeler binlerce kilometre uzaktan gelip Afganistan’da ve pek çok yerde tehdit iddiasıyla operasyon yapacak, Türkiye 911 kilometre Suriye sınırı, 350 kilometre Irak sınırı, burada müdahale edemeyecek. Biz bu çarpıklığı asla kabul etmiyoruz. Suriye’de sabır, sabır, sabır dedik. 14 yaşındaki bir çocuğu Messi’yi çok sevdiği için, Arjantin’in milli futbolcusu, çok sevdiği için çocuğu giydiriyorlar. Bir kına merasimine göndererek 56 kardeşimizin ölümüne sebep oluyor. 100 kişinin de yaklaşık yaralanmasına sebep oluyor. Hiç sesleri çıktı mı? Batı’nın sesi çıktı mı? Hayır. Biz ne dedik, artık durulmaz ve Cerablus’a girdik ve DEAŞ’ı Cerablus’tan attık. Atmakla kalmadık, ılımlı muhaliflerle Rayi’den de attık. Güneye doğru bu DEAŞ’ı, PYD’yi sürüklüyoruz. ABD’ye dedik ki, Münbiç’te PYD ve YPG olmayacak. Bizzat Sayın Başkan “Olmayacak” dedi. Buranın yüzde 95’i Arap, niye YPG’yi sokuyorsunuz? Temizlemekse beraber temizleriz. Niye bunları sokuyorsunuz? Bunlar buraya gelmeyecek. Bu sözü vermelerine rağmen tutmadılar. Şu anda kendi planımızı kendimiz uyguluyoruz. Musul’da yapılacak operasyonlara nasıl Cerablus’ta katıldıysak, Rayi’de katıldıysak, oraya katılacağız. Bana şimdi hakaret ediyor. Sen benim muhatabım değilsin. Biz bildiğimizi okuyacağız. Kim bu, Irak'ın Başbakanı... Önce haddini bil. Şu anda kendileri Başika üssünü kurmamız için bizlere talepleri var. Bunların canlı kayıtları var. Bunlar televizyonlarda yayımlanacak. Şimdi diyor ki Başika'dan çekilin. Türkiye'nin ordusu sizden talimat almaz."

“Buralardan çekilin” diyorlar. Türkiye ordusu sizlerden talimat alacak kadar kalitesini kaybetmemiştir. Çok önemli bir yere geliyorum. Dolmabahçe Sarayımızdan, külliyemizden tüm dünyaya sesleniyorum. İİT’den 56 devlet ve hükümet başkanına mektup yazdım. Birkaç gün içinde ulaşacak."

İslam İşbirliği Teşkilatı zirve dönem başkanı sıfatıyla en kalbi selamlarımı sunarak ABD Kongresi’nde kabul edilen ‘terör mağdurlarına adalet’ yasasıyla ilgili endişemi iletmek istiyorum."

"56 ülke hep birlikte tavrımızı koyacağız ve ABD Kongresi’nin bu kararı gözden geçirerek geri çekmesini isteyeceğiz. Neden? Hep sessiz kalındı. Bir yanağa vurulmuştur, öbür yanak çevrilmiştir."

"Benim ülkemde ABD’li bir terörist bombalarsa ki bombalıyor, ABD’yi mahkum etme yoluna gidebilir miyiz, gideriz. Bu bu demektir. Bunun yolunu bunlar açmış oluyor. Suçların uluslararası hukukta şahsiliği ilkesi vardır."

"Bireysel olarak davalar açılmaya başlandı Suudi Arabistan’a. Sayın Obama tek başına kaldı. Tek kişi yanında yer aldı, şerh düştü. Teröristin iyisi kötüsü olur mu? Irak’a ırak kalamayız. Hemen her gün vatandaşlarını PKK ve DEAŞ terörüne kurban veren bir ülke olarak buradaki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Suriye ve Irak’tan gelen itham ve ifadelerin hiçbir makul tarafı bulunmuyor. Azıcık vicdanı olan kimse Türkiye’ye destek olur, önünü açar. Türkiye’nin kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur. 1000 yıldır beraber kardeşçe yaşadığımız bu coğrafyada kaderimiz de, kederimiz de ortaktır."

"Hz Hasan, Hz. Hüseyin, Hz. Ali'ni mirasına sahip çıkacağız"

"Hz. Hüseyin, o mübarek canını teslim ederken 'Bir olun, beraber olun, birlikte güçlü olun' mesajı verdi. Bu mesajı alamayanlar Müslüman kanı dökerek Hz. Hüseyin efendimizin ruhunu muazzep ediyorlar. Biz yeni ve modern hiziplerin kan dökmesinin karşısında Hakk'ı savunmaya devam edeceğiz. Gelin canlar bir olalım demeye devam edeceğiz. Aşık Veysel'in dizeleriyle 'Bizi yakar bizim ataş, söndürmekte çareyiz' Bu ateşi söndürmek için mücadelemiz devam ediyor. Aynı kıbleye yönelenlerin birbirinin kanını akıtmalarına asla müsamaha göstermeyecek, asla tarafı olmayacağız. Hz Hasan efendimiz, Hz. Hüseyin efendimizin, Hz. Ali efendimizin mirasına sahip çıkacağız, peygamberimizin izinden asla ayrılmayacağız. Efendimiz Hz. Hüseyin'in şehadetinin yıl dönümünde kendisini ailesini bir kez daha yad ediyoruz."

"Her birimiz Türkiye Cumhuriyeti devletinin eşit ve özgür yurttaşlarıyız. Safları sıklaştıralım, can cana olalım. İktidarı temsil ediyoruz, üzerimizde milletin yüklediği ağır bir yük var. Her zaman ülkemiz milletimiz için en iyiyi, en güzeli yapmak için canla başla çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz. Daima vatandaşlarımızın hizmetinde olduk, olmaya devam edeceğiz. Projelerimizin, yatırımlarımızın biri bitmeden diğeri başlamalı ki Türkiye büyümeli, kalkınmalıdır. Türkiye'yi her yönüyle gelişmiş, bölgede örnek bir ülke haline getirmeyi hedefliyoruz. Bütün arkadaşlarımdan istediğim, millete hizmette kendinize asla sınır koymayın. Çünkü millet bizim yaptıklarımızdan daha fazlasını hak ediyor."

"269 eylemcinin canlı bombalı girişimi etkisiz hale getirildi"

"Terör örgütünün kurtarılmış alan olarak gördüğü tüm alanları güvenlik güçlerimizce yerle bir edildi. Bütün inlerine girildi, gereken temizlik yapıldık. Önemli sığınaklar imha edildi, patlayıcılara, uyuşturucuya el konuldu. Hava harekatları sonucu örgütün faaliyetleri büyük oranda sınırlandı. Alınan tedbirler sonucu birçok eylem girişimi de engellendi. Bugüne kadar 269 eylemcinin canlı bombalı saldırı girişimi etkisiz hale getirildi."

"Geçtiğimiz Pazar günü 181 aşiret mensubu bir araya geldi. Devletin yanında olduklarını cümle aleme ilan ettiler. Bazı medya organlarında yapılan karalama kampanyasına da böyle nokta koydular. Efendim neymiş para almışlar, yeni bir darbe için zemin hazırlıyorlarmış... Böylece darbe çığırtkanlığı yapanlara karşı da tam da en açık cevabı verdiler. Tüm aşiretlerimize, Kürt vatandaşlarımıza bir kez daha söylüyorum. Korkmayın, devlet sizin yanınızda. Sizlerin güvenliği için her şeyi yapıyoruz, yapmaya hazırız."

"Suriye ve Irak'ta askerlerimiz var. Türkiye içinde olduğu gibi sınır ötesinde de terörle mücadelemiz titizlikle devam ediyor. Fırat Kalkanı operasyonu devam ediyor. Suriye ve Irak'ta köşeye sıkışan DEAŞ, Türkiye'ye saldırmakta. Bu örgütle yürüttüğümüz mücadele onları köşeye sıkıştırdı."

"Şu an itibariyle 1000 kilometre karelik alanda tam anlamıyla güvenliği sağladık. Bölgedeki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağladık ayrıca terör örgütlerinin sızmak suretiyle intihar eylemi yapmalarına büyük önlem aldık. Fırat'ın batısı diyoruz ama eğer terör eylemleri Fırat'ın doğusunda da devam ederse orası için de gereğini yaparız. 911 kilometre Suriye ile bizim hududumuz var. 911 kilometre hududun her karışını güvenli hale getirmek bizim görevimiz."

"FETÖ, Müslümanlar ve tüm dünya için DAEŞ kadar tehlikeli"

"Kendi milletine ve ülkesine silah doğrultacak sebepleri çok iyi tahlil etmeliyiz. Bu tehdit sadece Türkiye’ye mahsus bir tehdit değildir. İslam coğrafyasını kana ve ateşe bulayan El Kaide gibi, DEAŞ gibi örgütlerin de çok ulvi gayelere hizmet ettiğini düşünen kişilerden oluştuğunu unutmamalıyız. FETÖ hem itikadi sapkınlığıyla, hem de eğitim ve ticaret yöntemleriyle tüm dünya için DEAŞ kadar önemli bir tehdittir."

"Ülkemizin önde gelen alimlerini, din adamlarını ve eğitimcilerini bir araya getiren Olağanüstü Din Şurası’nda önemli tespitler yapıldı. FETÖ’nün cemaat ya da dini grup olmadığında görüş birliğine varılmıştır. Bu örgüt dini istismar eden, şaibeli kaynakları olan, ümmeti parçalamak için çalışan bir fitne hareketidir. Avrasya coğrafyası FETÖ’nün ülkemiz dışındaki ilk açılım alanıdır. Doğu Avrupa ve Orta Asya’da uzun fetret dönemi ardından elde edilen özgürlük ortamı alabildiğince istismar edilmiştir."

"Özellikle Ortadoğu’da, Kuzey Afrika’da yaşanan terör eylemlerinde ölenlere bakıyorsunuz Müslüman, öldürülen Müslüman. Öldüren Allahu Ekber diyerek öldürüyor, ölen Allahu Ekber diyerek son nefesini veriyor."