Lozan öncesi Suriye görüşmesi

Görüşme, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan arasında gerçekleşti

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi toplantısına katılmak için bulunduğu Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile bir araya geldi.

Üç ülkenin dışişleri bakanları, cumartesi günü Lozan'da yapılacak Suriye toplantısı öncesinde görüştü. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, görüşmede, İsviçre'nin Lozan kentinde cumartesi günü yapılacak Suriye toplantısı ele alındı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün CNN International kanalına yaptığı açıklamada, Rusya, ABD, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın toplantıya katılması gerektiğini söylemişti.

Lavrov, bu toplantıyla geçen ay askıya alınan Rusya-ABD anlaşmasında yer alan prensipler temelinde bir diyaloğun başlatılmasını ümit ettiğini belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 15 Ekim'de İsviçre'nin Lozan kentine giderek, Suriye krizinin çözümü konusunda önemli müttefiklerle görüşeceği duyurulmuştu.