FLAŞ - Koalisyon güçleri 2 bölgeden çekildi

Uluslararası Koalisyon güçlerinin Rojava’nın, Serêkaniyê ile Girê Spî (Tel Abyad) kentlerinin sınır hattında bulunan noktalarından çekilmeye başladığı bildirildi.

HABER MERKEZİ

Uluslararası Koalisyon güçlerinin Rojava’nın, Serêkaniyê ile Girê Spî  (Tel Abyad) kentlerinin sınır hattında bulunan noktalarından çekilmeye başladığı bildirildi.

Beyaz Saray’dan yapılan “Türkiye’nin yakın zamanda Suriye’nin kuzeyinde harekete geçeceği” açıklamasının ardından Rojava’da hareketlilik yaşandı.

Koalisyon güçlerinin Serêkaniyê ile Girê Spî’deki çekilmesi bu sabah saatlerinde gerçekleşti.

Reuters’a isim vermeden konuşan bir ABD’li yetkili, sınırdaki iki gözlem noktasından çekildiklerini ve “DSG’yi herhangi bir yerdeki Türk saldırılarına karşı savunmayacaklarını” söyledi. Yetkili, bu konuda DSG komutanına bilgi verdiklerini belirtti.

Öte yanda Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir operasyonunun Suriye’de uzun süreli bir savaşın önünü açacağı uyarısında bulundu.

DSG Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Güvenlik mekanizması mutabakatı, ABD çabalarına olan güvenimize dayanarak, Tel Abyad ve Serekaniye arasındaki askeri tahkimatların kaldırılması konusundaki taahhütlerimizi yerine getirdik. Ağır silahlarla muharebe kuvvetlerini geri çekerek, anlaşmanın sonucu olarak bir güvenlik boşluğuyla tehlikesiyle karşı karşıya kaldık” ifadelerine yer verdi.

DSG’nin açıklamasında Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik olası bir operasyonunun Suriye’de uzun süreli bir savaşın önünü açacağı uyarısında bulunularak, “Suriye’nin kuzeyine yönelik saldırı, güvenlik mekanizasını ölüm mekanizmasına dönüştürerek, bölge halkını zor durumda bırakacak uzun süreli bir savaşın başlamasına neden olacaktır” denildi.

DSG Genel Komutanlığı da ABD öncülüğündeki Koalisyon güçlerinin çekilmesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Türkiye’nin askeri operasyonlar yapmaması ve güvenlik mekanizmasının oluşması için üstümüze düşenleri yapmamıza rağmen, ABD güçleri sorumluluklarını yerine getirmedi ve bölgenin savaş alanına dönmesine izin vererek sınırdan çekilmeye başladı.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzey ve doğusunan yönelik askeri operasyonu DAİŞ’le mücadeleyi çok olumsuz etkileyecek ve geçmiş yıllarda sağlanan istikrara zarar vercektir.”