AB: Halep'te yaşananlar savaş suçu sayılabilir

Avrupa Birliği (AB) Suriye konusunda bir bildiri yayımladı.Bildiride Suriye rejimi ile Rusya'nın Halep'teki saldırılarının kınandığı ve bunların ‘savaş suçu’ olarak sayılabileceği belirtildi.

Avrupa Birliği (AB) Suriye konusunda bir bildiri yayımladı.Bildiride Suriye rejimi ile Rusya'nın Halep'teki saldırılarının kınandığı ve bunların ‘savaş suçu’ olarak sayılabileceği belirtildi.
Suriye halkının korunmasında öncelikli sorumluğun rejimde olduğu belirtilen bildiride, "AB bu nedenle, rejim ve müttefikleri tarafından sivil nüfusa, insani yardım ve sağlık personeline, sivil ve insani altyapıya dönük aşırı ve orantısız saldırıları kınıyor, (Suriye rejimi ve müttefiklerine) ayrım gözetmeyen hava saldırılarını durdurması çağrısı yapıyor" ifadelerine yer verildi.

‘Halep üzerindeki askeri uçuşlar acilen durdurulsun’
Halep üzerindeki askeri uçuşlara acilen son verilmesinin istenildiği bildiride, derhal çatışmaların durdurulması, ablukaların kaldırılması, ülke çapında insani yardımlara erişimin sağlanması çağrısı da yapıldı.
BM: Olumlu ama yetmez
Rusya’nın 8 saatlik ateşkes açıklamasının ardından açıklama yapan Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, “Çatışmalara verilen herhangi bir arayı olumlu karşılarız, ancak yardım ulaştırmak için daha uzun bir araya ihtiyaç var” dedi.
Halep’e yardımların ulaştırılabilmesi için haftada 48 saat boyunca çatışmalara ara verilmesi gerektiğini belirten Birleşmiş Milletler, daha önce defalarca bu yönde çağrıda bulunmuştu.
19 Eylül’den bu yana 500’e yakın sivil öldü
ABD ve Rusya uzun bir müzakere sürecinden sonra 9 Eylül'de Suriye'de ateşkes uygulanması konusunda anlaşmıştı. 12 Eylül'de yürürlüğe giren ateşkes ABD'nin Suriye'de Esed rejimine ait güçleri bombalaması ve Rusya ile rejimin Halep'te insani yardım konvoyunu hedef almasından sonra çökmüştü. 19 Eylül'den bu yana Halep yoğun bombardıman altında. 500’e yakın sivil öldü, yüzlerce kişi yaralandı.(Aljazeera)