İran’dan Türkiye’ye: Operasyona karşıyız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik muhtemel askeri operasyonuna karşı çıktı.

HABER MERKEZİ

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik muhtemel askeri operasyonuna karşı çıktı.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Zarif, dün akşam Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna yönelik muhtemel askeri operasyonunu ele aldı.

Haberde, "Zarif, (görüşmede) askeri operasyona karşı olduğunu belirterek, Suriye'nin toprak bütünlüğüne ve ulusal egemenliğine saygı, terörle mücadele ile bu ülkede istikrar ve güvenliğin sağlanmasının gereğini vurguladı" ifadesi kullanıldı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif, 21 yıl önce Türkiye ile Suriye arasında imzalanan “Adana Mutabakatı'nın Türkiye'nin terörle ilgili endişelerini gidermek için en iyi yol olduğunu” savundu.

ADANA MUTABAKATI NEDİR?

1998’de Ankara ile Şam arasında imzalanan Adana Mutabakatı, Suriye hükümetine, kendi topraklarından Türkiye'ye yönelik tehditlerle ilgili ‘müdahale etme’ sorumluluğu yüklüyor.

Mutabakat, gelen tehditler karşısında Türkiye’ye müdahale hakkı tanıyor.

Söz konusu mutabakat, 2011’e kadar uygulandı.