Başkan Barzani’den Trump’a: Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir

Başkan Mesud Barzani, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik mesajında, “Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir” dedi.

K24 - ERBİL

Başkan Mesud Barzani, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik mesajında, “Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir” dedi.

Başkan Barzani, ABD askerlerinin Rojava’dan çekilmesi ve Rojava’ya yönelik olası operasyonla ilgili ABD Başkanı Donald Trump’a hitaben Twitter hesabından bir mesaj paylaştı.

Başkan Barzani’nin mesajı şöyle:

“Sayın Başkan Donald Trump. Lütfen bilin ki Kürtler her zaman meşru haklarını savunmuştur. Peşmerge, DAİŞ’i mağlup etti ve Kürtler terörle mücadelede koalisyonun önemli bir parçası oldu. Kürtlerin kanı silah ve paradan çok daha değerlidir. Teşekkür ederim.”

Başkan Barzani dün yaptığı açıklamada da Rojava halkının daha fazla felakete maruz kalmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söylemişti.

“Batı Kürdistan’daki son gelişmelerden çok endişeliyiz” ifadesini kullanan Başkan Barzani, yaşananlarla ilgili farklı kanallarla iletişim halinde olduklarını belirtmişti.

Trump, ABD askerlerinin Rojava’dan çekilmesi kararını vermesinin ardından Türkiye Fırat’ın doğusunda kalan bölgede operasyon yapacağını açıkladı.

Çekilme kararını bildiren Trump, Kürtlere silah ve para yardımında bulundukları vurgusunda bulunmuştu.

ABD kamuoyunda ve yönetiminden gelen tepkiler üzerine Trump dün yaptığı açıklamada, “Suriye'den çekiliyor olabiliriz, ama hiçbir zaman o özel insan ve harika savaşçı olan Kürtleri terk etmiyoruz. Kürtlere silah yardımında bulunuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.